czy należy wykonać badanie angio TK klatki piersiowej po przebytym zatorze płucnym i kiedy je wykonać

6 odpowiedzi
Dzień dobry. Jestem 11 miesięcy po przebytej ostrej zakrzepicy żył głębokich kończyny dolnej (prawej - całej nogi) oraz zatorze płucnym. Przez rok czasu mam brać xarelto 20 mg .
Po roku czasu powinienem wykonać angio TK klatki piersiowej. Po ostatniej wizycie u chirurga naczyniowego na podstawie usg doplera kończyny dolnej dowiedziałem się że będę miał przedłużone branie xarelto o dodatkowe pół roku (czyli razem 1,5 roku).Moje pytanie jest następujące:
1.Czy w związku z tym że xarelto będę brał przez 1,5 roku to może angio TK klatki piersiowej należałoby wykonać po półtora roku. Nadmieniam że czuję się dobrze, gorzej toleruje jednak wysiłek (po wysiłku lub zdenerwowaniu odczuwam niewielkie bóle w klatce piersiowej), szybko się też męczę.
2. Czy TK obciąża organizm. Może z niego należałoby zrezygnować. Mam pozytywne wyniki z badania serca (echo serca)
3. Czy objawy szybkiego męczenia ustąpią i kiedy.
Za udzieloną pomoc z góry dziękuję.
Kwalifikacja do angioCT jest indywidualna u pacjentów jak Pan.
Jest to badanie, które wiąże się z dodatkową dawką promieni rentgenowskich i trzeba rozważnie kwalifikować do tego badania.
Nie umiem Panu jednoznacznie odpowiedzieć. Powinien Pan skonsultować się z kardiologiem. Pisze Pan, że czuje się dobrze, ale gorzej toleruje wysiłek ... a na samym końcu opisuje to Pan jako istotną męczliwość.

NIE MA POTRZEBY ANI SENSU WYKONYWANIA TK PŁUC PO PRZEBYTYM ZATORZE TĘTNICY PŁUCNEJ W RAMACH KONTROLI! Wyjątki to podejrzenie nawrotu, przygotowanie do operacji tromendarterktomii lub podejrzenie innych zmian w płucach np. nowotworu.
Jeżeli objawy szybkiego męczenia nie ustępują, proszę wykonać ECHO serca i ewentualnie scyntygrafię perfuzyjną płuc.
TK nie jest obojętne dla naszego organizmu. Objawy mogą ustąpić ale jeśli rozwinie się nadciśnienie płucne wtórne do zatorowości płucnej może to być stan przewlekły, nie ma danych kiedy należy wykonać TK. Nie zaleca się monitorowanie, chyba że podejrzewa się nadciśnienie płucne ale wówczas złotym standardem jest arteriografia
Badaniem ważniejszym od echo serca jest w zatorowości płucnej angioCT (TK) i postęp w leczeniu powinno się monitorować tym badaniem - jeśli było zalecone po 12 m-cach należy je wykonać. Obciążenie to: promieniowanie jonizujące i kontrast, ale jeśli nie ma uczulenia na kontrast i/lub patologii tarczycy oraz niewydolności nerek, to nie powinno stanowić to większego problemu. Jeśli od poprzedniego angioCT nie było zbyt częstego "naświetlania", to dawka promieniowania nie będzie miała istotnego wpływu. Trudno przewidzieć, czy objawy ustąpią, jeślli nie ma poprawy to tym bardziej należy wykonać angioCT.
Szanowny Panie, byłoby najlepiej, gdyby powyższe pytania zadał Pan lekarzowi zajmującemu się Panem po epizodzie zakrzepicy i zatorze. Żeby bowiem na nie najlepiej odpowiedzieć, trzeba między innymi wiedzieć, jak ciężka była ta zatorowość, jaki był wynik tomografii wykonanej w ostrej fazie zatorowości (i ewentualnie jaki był wynik badania kontrolnego TK po poprawie stanu), jakie były a jakie są obecnie wyniki badania USG z dopplerem żył kończyn dolnych i jaki był a jaki jest obraz echo serca. Do tego oczywiście trzeba ocenić klinicznie Pański stan zdrowia obecnie - w porównaniu z tym, co było w ostrej fazie zatorowości, i z tym, co było przed zachorowaniem. Brak tych wszystkich informacji uniemożliwia udzielenie sensownej odpowiedzi. Myślę, że mogę odpowiedzialnie odnieść się do pytania nr 2: badanie TK (każde) obciąża pacjenta pewną dawką promieniowania rentgenowskiego i jako takie nie jest obojętne dla organizmu, dodatkowo w przypadku zatorowości będzie zapewne wykonane badanie z podaniem środka cieniującego ("kontrastu") - ta substancja "obciąża" nerki i może prowadzić do pogorszenia ich funkcji, przejściowego lub nawet niestety trwałego. Ale jednocześnie nie wolno zapominać, że zatorowość płucna jest chorobą potencjalnie śmiertelną, mogącą nawracać, i dlatego badania TK znajdują w tej chorobie jak najbardziej uzasadnienie.Odnośnie do pytań nr 1 i nr 3 - przy takiej niepełnej informacji, na odległość, odpowiedź nie jest moim zdaniem możliwa.
Dzień dobry! Na początku przepraszam za późną odpowiedź, Pana pytanie otrzymałam dopiero dzisiaj.
1. badania kontrolne (ECHO serca oraz TK) wykonuje się w celu oceny rozwoju ewentualnego nadciśnienia płucnego po przebytej zatorowości płucnej, można je wykonywać, jeśli upłynęło co najmniej 3 miesiące od rozpoznania zatorowości płucnej i wdrożenia leczenia przecizakrzepowego. Przedłużone przyjmowanie Xarelto nie ma związku z terminem wykonania badania kontrolnego. Badanie echokardiograficzne może być prawidłowe, skoro utrzymują się u Pana dolegliwości o typie ograniczenia tolerancji wysiłku, należy wykonać TK.
2. Badanie TK obciąża przede wszystkim nerki (podanie środka cieniującego), jednak u osób z prawidłową ich funkcją, bez wywiadu wcześniejszej nefropatii pokontrastowej jest badaniem bezpiecznym, a w sytuacji podejrzenia nadciśnienia płucnego potencjalne korzyści zdecydowanie przewyższają ewentualne ryzyko.
3. Odpowiedź na pytanie, kiedy ustąpią objawy kliniczne uzależniona jest od wyniku TK - jeśli ich przyczyną jest nadciśnienie płucne, wyniki leczenia będą zależały od jego stopnia nasilenia.