Czy należy się martwić, kiedy małe dziecko stawia nóżki do środka?

5 odpowiedzi
Moja 22 miesięczna córeczka chodząc stawia nóżki do środka (bardziej lewą). Zaczęła chodzić w wieku 17 miesięcy. Wcześniej raczkowała, a potem poruszała się na dwóch kolanach skacząc. Siadała też (i niestety nadal to robi) w literkę W. Wcześniej nie zwracałam na to uwagi co wynikało z mojej niewiedzy. Teraz za każdym razem zwracam na to uwagę i poprawiam ją. Czy mam się zacząć martwić? Do jakiego specjalisty się udać? Ortopedy czy rehabilitanta? Pediatra poradziłam zakup butów za kostkę, to wszystko. Proszę o pomoc.
Dobrze Pani robi zalecając zmianę nawyku siadania, ale a to pytanie można odpowiedzieć tylko po zbadaniu ..., bo za dużo jest tu róznych uwarunkowań.
Pozdrawiam. Marian Dubniewicz ortopeda-traumatolog

najpierw do ortopedy a potem do rehabilitanta
Witam I dziękuje za pytanie. Najlepiej jeśli dziecko obejrzy ortopeda I fizjoterapeuta. Musimy odpowiedzieć na pytanie czy przyczyną jest nieprawidłowe napięcie czy nieprawidłowe wzorce ruchowe. Niezbędny jest też dokładny wywiad odnośnie rozwoju dziecka w pierwszym roku jego życia. Kupowanie butów za kostkę nie jest działaniem terapeutycznym
Witam,
Niestety nie mogę Pani pomóc, ponieważ jestem psychologiem i nie zajmuję się takimi sprawami.
Pojawienie się chodu w wieku 17 miesięcy jest jak najbardziej normą. Niepokojąca jest jednak nadmierna rotacja wewnętrzna w kończynach dolnych oraz siad "W" co w konsekwencji będzie prowadziło do koślawości stawów kolanowych. Oczywiście dalsza, bardziej wnikliwa diagnostyka rozwieje wątpliwości. Polecam wizytę u dobrego ortopedy lub fizjoterapeuty. Pozdrawiam