Czy nadal się rehabilitować?

3 odpowiedzi
Witam,
6 czerwca 2017 r. miałem zrobiony rezonans. Oto jego wynik:

Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wykonano w sekwencji TSE, SPAIR i DRIVE HR w obrazach T1, T2 zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.
Lewostronne wygięcie kręgosłupa lędźwiowego. Trzony kręgowe prawidłowej wysokości bez cech przebudowy kostnej. Krążki międzykręgowe niskie z dehydratacją o różnym stopniu nasilenia od L1 do S1, poza tym bez zmian patologicznych. Uwypuklenie pierścieni włóknistych od L1 do L4, na poziomie L4-L5 widoczna 4 mm centralno-boczna obustronna do zachyłków z przewagą zmian po stronie prawej przepuklina krążka międzykręgowego uciska worek oponowy i odpowiedni korzeń nerwowy po stronie prawej. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych od L1 do L5 z przerostem kostnym – zwężają kanał kręgowy do 10 mm w wymiarze strzałkowym. Torbiele Tarlova na poziomie S2 do 15 mm. Stożek rdzenia kręgowego bez zmian patologicznych.

Bóle (lekkie lub średnie) mam centralnie tuż nad pośladkami (tak jakby staw k.-b.), czasami też punktowy ból w lewym pośladku (pośrodku) i sporadycznie pojawia się mrowienie w lewym udzie po zewnętrznej stronie oraz ból lewej stopy po obu stronach podeszwy. Te ostatnie zaczęły się pojawiać, jak pozwoliłem sobie na podmianę wody w oczku wodnym (kilkadziesiąt wiader na pochylonym i zrotowanym kręgosłupie). Aktualny rehabilitant stwierdził też skrócenie lewej nogi z uwagi na przykurcze mięśni nad czym pracuję rozciągając je. Tak więc wszystkie objawy mam centralnie lub po lewej stronie, a z opisu wynika, że ucisk jest po stronie prawej – czy to jest normalne?

Proszę też o informację jak oceniacie ten stan – czy nadal próbować rehabilitacji, czy raczej nastawić się na operację oraz czy przy takich zmianach mogę wykonywać przeprosty leżąc, które zalecił mi rehabilitant nie widząc jeszcze aktualnego rezonansu.

Z góry dziękuję za porady.
Tadeusz
Witam,
Jak Pan sam zauważył - zdjęcie MR swoje, a objawy swoje. Dlatego obraz rezonansu stanowi dla nas jedynie dodatkowy element układanki, a nie wiodący czynnik decydujący o Pacjencie. Niestety nie widząc i nie mogąc zbadać Pana organizmu ciężko coś więcej doradzić czy stwierdzić. Z własnego doświadczenia klinicznego wiem natomiast, ze tego typu objawy z reguły sa w pełni do wyprowadzenia, tak jak skrócenie kończyny, które z reguły jest funkcjonalnym skróceniem w wyniku różnych kompensacji. Dlatego jak najbardziej proponuje kontynuować terapię manualną jednakże niekoniecznie stosując wspomniane przeprosty. Jest wiele innych technik bardziej skutecznych.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski

Szanowny Panie,
Wynik badania obrazowego nie jest przesadzający- tak jest w Pańskim stanie. Dlatego objawy nie zgadzają się z opisem. Co do pozostałych watpliwosci- jako fizjoterapeuta zachęcam do dalszej rehabilitacji. Ruch odgrywa bardzo istotną rolę w leczeniu bólu pleców. Proszę pamiętać, że musi to być przemyślany ruch, który nie doprowadzi do dalszego uszkodzenia struktur kręgosłupa. Pozdrawiam, Dominik Zakrzewski
Witam. Nogę krótszą możesz mieć z powodu skośnie ustawionej miednicy, stawy K-B też mogą boleć z tegoż powodu. Co do przeprostów ciężko doradzić nie widząc kręgosłupa. Radzę udać się do dobrego chiropraktyka. Jak by co to zapraszam.