Czy można założyć wkład Koronowo-korzeniowu na piątke,gdzie lekarz widzi jedynie jeden kanał(drugi w

3 odpowiedzi
Czy można założyć wkład Koronowo-korzeniowu na piątke,gdzie lekarz widzi jedynie jeden kanał(drugi widoczny na zdjęciu RTG jest niewidoczny po dostaniu się do kanału)?
Witam. Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości co do ilości kanałów bądź ich drożności sugeruję wykonać badanie CBCT zęba (mikrotomografię). Ocenę wyniku badania oczywiście powinien wykonać stomatolog (najlepiej specjalista endodonta) na wizycie konsultacyjnej. Pozdrawiam

Witam. Jeżeli na podstawie badań (w tym wypadku rtg) rzeczywiście jest wyraźnie widoczny drugi kanał to przed jakąkolwiek odbudową protetyczną powinno się wykonać właściwe leczenie kanałowe, tzn. leczenie wszystkich kanałów. Konieczne okazać się może leczenie kanałowe "pod mikroskopem".
Przed wykonaniem wkładu k-k musi być pewność co do leczenia endodontycznego zęba. Jeżeli jest problem z interpretacją obecności drugiego kanału proponuję obrazowanie CBCT. Jeżeli problem z odnalezieniem tego drugiego kanału a jest on widoczny na zdjęciu najlepiej jeśli zająłby się takim leczeniem doświadczony endodonta ( leczenie pod mikroskopem)