Czy można stosować Metocard przy rozstroju żołądka ?

4 odpowiedzi
Moja mama ma 83 lata. Przyjmuje leki Lerivon, Setaloft, Pamigen Metocard, Eutyroks.Dziś internista stwierdził wodę w płucach i przepisał Diured.
Szybko się męczy, ma chroniczne biegunki, ciśnienie i tętno (105/50-t 60)
EKG: rytm zatokowy 420, częstość 53, Pq190, qrs 140ms, opóźnienie LK 85ms
blok z wtórnymi zmianami STT. Diagnoza: zaburzenia rytmu i przewodzenia. Czy powinna przyjmować Metocard (jeśli tak to w jakiej dawce?) skoro ma i tak niskie ciśnienie a dochodzą problemy żołądkowe? Czy włączać Diured?
Na podstawie podanych informacji nie potrafię rzetelnie odpowiedzieć na tak szczegółowe pytania. Odpowiednie dobranie leków osobie z licznymi chorobami a zwłaszcza starszej wymaga dokładnego zebrania wywiadu i badania lekarskiego. Zapraszam na wizytę.

"Problemy żołądkowe" - to nieco enigmatyczne określenie, które może oznaczać pobolewania w jamie brzusznej, zaburzenia trawienia z wzdęciami, nudności lub wymioty, wreszcie: biegunkę (rzadziej: zaparcie). Jakiekolwiek znaczenie przypisać , prawdopodobieństwo związku ze stosowanymi lekami jest niewielkie.
Na podstawie skąpych informacji z Pańskiego opisu domyślam się, że u Pańskiej Mamy występują objawy przewlekłej niewydolności serca, a w EKG oraz bloku lewej odnogi pęczka Hisa. W tych okolicznościach stosowanie preparatu winianu metoprololu pod nazwą Metocard nie jest rozwiązaniem optymalnym.
U pacjentki należy wykonać badanie echokardiograficzne dla oceny funkcji skurczowej serca.
Stosowanie leków odwadniających (w tym przypadku prep. Diured) może być korzystne dla pacjentki. Należy ustalić odpowiednią dawkę leku Diured w oparciu o obraz kliniczny (w tym: stopień przewodnienia, stan hemodynamiczny) oraz pozostałe parametry - między innymi wskaźniki funkcji nerek.
Pacjentka najpewniej wymaga oceny specjalistycznej, aczkolwiek doświadczony specjalista chorób wewnętrznych jest osobą odpowiednio kompetentną w tym zakresie.
Witam ,
Akcja serca około 50 bp i takie ciśnienie jest być może za niskie aby stosować metocard . Ale mama wymaga porady specjalistycznej z badaniem - nie ma możliwości ustalać leczenia przez internet.
W pierwszej kolejności zaleciłbym odpowiednie nawodnienie chorej oraz kontrolę elektrolitów i parametrów nerkowych. Przy takiej częstotliwości tętna i wartościach ciśnienia tętniczego radziłby ostrożność w dawkowaniu Metocardu. Można spróbować zredukować dawkę lub zupełnie zrezygnować, w zależności od tych parametrów.

Pozdrawiam

Tomasz Maćkowiak