Ukruszył mi się ząb, stomatolog poinformował mnie, że koniecznie będzie leczenie kanałowe, założył mi paraformaldehyd i zasugerował mi wizytę za 14 dni. Poczytałem o różnicach między leczeniem mortalnym i ekstyrpacji i wyznaczonym terminie udałem się do innego stomatologa (który rzekomo stosuje zabieg ekstyrpacji) . Pomimo tego stomatolog zasugerował, że zabieg dewitalizacji trzeba powtórzyć, zaprosił na wizytę za 10 dni i poinformował, że koniecznie będą jeszcze 2-3 wizyty. Czy w tej sytuacji w celu przyśpieszenia leczenia zmieniając stomatologa mogę wybrać metodę ekstyrpacji, aby wyleczyć zęba na jednej wizycie? Dodam, że lekarz innej specjalizacji zalecił koniecznie wyleczenie zębów i pozbycie się stanów zapalnych w organizmie jak najszybciej.
lek. dent. Renata Sznajder
lek. dent. Renata Sznajder
Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy
Warszawa
Jezeli zab jest juz zdewitalizowany, to nie da się ekstyrpować żywej miazgi, ale myślę że to szczególy które są za bardzo profesjonalne i terminologia nie jest powszechnie znana. Proponuje wybrac lekarza któremu Pan/Pani zaufa.

kłaniam się
Sugeruję wizytę: Leczenie próchnicy
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

dr n. med. Joanna Ziółkowska
dr n. med. Joanna Ziółkowska
Stomatolog, Lekarz medycyny estetycznej, Protetyk
Szczecin
Witam!
Metoda mortalna wymaga również kilku wizyt. Nie wystarczy usunięcie mas martwiczych, lecz należy oczyścić kanał korzeniowy, opracować go, założyć leki przeciwbakteryjne. Kanał korzeniowy to jedno. Należy pamiętać o zębinie i jej kanalikach wzdłuż kanału korzeniowego. Należy przeprowadzić pełne leczenie kanałowe a po jego zakończeniu kanał, bądź kanały wypełnić odpowiednimi preparatami. Tu można opisać wiele kombinacji, które mogą wystąpić podczas leczenia kanałowego. Ilość wizyt jest zależna od tego, ile ich potrzebujemy, aby zamknąć ognisko zakażenia.
Metoda przeżyciowa jest możliwa, kiedy mamy do czynienia z żywą miazgą, która uwidoczniona w przypadku trepanacji podczas leczenie, np. próchnicy głębokiej. I w tym przypadku leczenie oraz zamknięcie kanału, bądź kanałów to proces kilku wizyt.
Niestety są to efekty najczęściej wieloletnich zaniedbań, których powstanie nie da się wyleczyć podczas jednej wizyty. I jak pisałam wcześniej - ilość wizyt podczas leczenia przeżyciowego - zależy od tego, kiedy możemy ostatecznie wypełnić kanał korzeniowy - uważając, iż ognisko zakażenia zostało zlikwidowane.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska

lek. dent. Tomasz Łukasik
lek. dent. Tomasz Łukasik
Stomatolog
Katowice
Witam serdecznie,
Jeśli w zębie jest konieczne leczenie kanałowe, to w miarę możliwości najlepiej tego zęba od razu przeleczyć kanałowo. Znieczulenie odpowiednim środkiem powinno całkowicie wystarczyć żeby leczenie było kompletnie bezbolesne. Wprawdzie zatrucie zęba nie jest obecnie zalecane, ponieważ zawiera szkodliwe substancje, to są skrajne przypadki, kiedy nadal się je stosuje (wizyta nagła między pacjentami, lekarz nie zajmujący się endodoncją, komplikacje anatomiczne itp - w połączeniu)
Nie ma problemu, żeby dewitalizację przerwać i przeprowadzić leczenie w prawidłowy sposób.
Więc można śmiało zacząć już leczyć zarówno tego zęba, jak i inne. Szczególnie, jeśli jest to wskazanie ogólnozdrowotne.

lek. dent. Artur Bubeła
lek. dent. Artur Bubeła
Stomatolog
Puławy
Każdy ząb można leczyć metodą ekstyrpacji przyżyciowej w znieczuleniu - pozdrawiam ArtB

lek. dent. Mateusz Tomaka
lek. dent. Mateusz Tomaka
Stomatolog
Rzeszów
Witam. Można w tej sytuacji podjąć leczenie metodą ekstrypacj o tym czy to będzie leczenie na jednej wizycie decyzje lekarz na podstawie objawów, badania , zdjęcia RTG.

lek. dent. Łukasz Rymorz
lek. dent. Łukasz Rymorz
Stomatolog
Cieszyn
Nie ma żadnych przeszkód, aby po dewitalizacji zęba wyleczyć go na 1 wizycie, niezależnie od czasu jaki upłynął od założenia paraformaldehydu. 2-3 wizyty na leczenie endo po dewitalizacji to moim zdaniem stanowczo za dużo i wskazuje na leczenie wg. dawnych procedur lub złą organizację pracy gabinetu.
pozdrawiam

lek. dent. Piotr Lipnicki
lek. dent. Piotr Lipnicki
Stomatolog
Warszawa
Dzień dobry,

Tak, jeżeli lekarz będzie miał wystarczająco dużo czasu i nie będzie innych sytuacji uniemożliwiających zakończenia leczenia (np bardzo trudna anatomia kanałów korzeniowych) to można taki ząb wyleczyć na jednej wizycie.
Po takim leczeniu można się spodziewać dolegliwości bólowych (przeważnie 2-3 dni) jeżeli kanały zęba będą wypełnione metodą pionowej kondensacji gutaperki na ciepło.
Pozdrawiam

tak jest to wskazane żeby jak najszybciej to leczenie zakończyć nowoczesnymi metodami

lek. dent. Michaił Dundicz
lek. dent. Michaił Dundicz
Stomatolog, Protetyk, Lekarz medycyny estetycznej
Olsztyn
Witam !!! Zalezy , jaki zab . ile kanalow? co na rtg? nie sugierowal by spieszyc sie w leczeniu kanalowym, bo pozniej moga byc konsekwencje (((( Ekstrakcja ((( Zycze zdrowia i powodzenia.Dr.M Dundicz

lek. dent. Olga Zolnieruk
lek. dent. Olga Zolnieruk
Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy
Gdańsk
Witam.
Jezeli Lekarz prowadzący zasugerował 2-3 wizyty, chyba jest przyczyna do tego. Może że względu na ilość kanałów, może jakiś zmiany...
Czy można zmienić metodę leczenia, prawdopodobnie tak, jeżeli nie ma przeciwwskazań.
Przy leczeniu kanałowym dodatkowo używam dezynfekcje laserową, która zapewnia skuteczną dezynfekcję ścian kanału korzeniowego.
Czasami preferuję leczenie jednoetapowe, pod warunkiem, że na zdjęciu RTG i KT ząb nie budzi wątpliwości.
Zapraszam na konsultację.
Pozdrawiam
Olga Zolnieruk

Witam. Zabieg leczenia kanałowego można przeprowadzić na jednej wizycie bez konieczności stosowania metody mortalnej w większości przypadków. Ograniczeniem dla tej metody jest utrzymujący się wysięk z kanałów-w takiej sytuacji nie powinno się wypełniać kanałów ostatecznie na tej samej wizycie. Nie ma natomiast szczególnych wskazań do stosowania metody mortalnej. Niekiedy przyczyną odroczenia finalizacji leczenia jest silny stan zapalny miazgi, który uniemożliwia skuteczne znieczulenie zęba. Każde leczenie powinno być poprzedzone właściwą diagnostyką i wywiadem w celu określenia potrzeby przeprowadzenia leczenie kanałowego, możliwych powikłań w trakcie i po zabiegu oraz zagrożeń z nim związanych.
Serdecznie pozdrawiam, Joanna Mastalerz-Kulik

lek. dent. Milena Łapaj
lek. dent. Milena Łapaj
Stomatolog
Katowice
W większości przypadków możliwe jest leczenie jednowizytowe. Zależy to od dostępnego czasu lekarze i wytrzymałości pacjenta. W zębach ze skomplikowana budowa anatomiczna mozna rozłożyć to na 2 etapy.

Obecnie metoda przyżyciowa jest metodą preferowaną podczas leczenia endodontycznego, natomiast metoda mortalna nie jest błędem. Pozdrawiam

Sądzę ,że jest możliwe wypełnienie kanału na jednej wizycie, jeżeli oczywiście kanał zostanie dokładnie poszerzony, oczyszczony, odkażony ( ozonowanie,przepłukiwanie preparatami odkażającymi kanał) i szczelnie wypełniony. Pozdrawiam dr Kręcisz

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.