Czy można pominąć ostatnią dawkę antybiotyku?

5 odpowiedzi
Mam anginę, ale niestety nie mam czasu, aby udać się do lekarza. Po ostatniej anginie pozostał mi antybiotyk Macromax. Składa się on z trzech tabletek. Niestety pozostały mi tylko dwie. Czy mimo tego mogę przyjąć ten antybiotyk przez dwa dni pomijając tę trzecią, brakującą tabletkę? Pozdrawiam serdecznie
Witam, zdecydowanie nie. Nie chodzi nawet o samoleczenie etc. Macromax, to odpowiednik Summamedu, przyjmowany jest przez 3 doby, ale ma działać jeszcze od 5 do 7 dni po przyjęciu ostatniej tabletki. Dwukrotne przyjęcie leku, nie zapewni odpowiedniej, nawet minimalnej długości całej terapii, będzie to i nieskuteczne i dodatkowo obniży tylko odporność. Pozostaje zaprosić na wizytę, w czwartki i piątki jestem dostępny w godzinach popołudniowych w Vital Medica w Nowym Dworze Mazowieckim, w soboty i poniedziałki zapraszam do gabinetu w centrum Łomianek. Pozdrawiam Krzysztof Kowalczyk
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

pełna dawka tego antybiotyku to 1500 mg w dawkach podzielonych na 3 dni :(
Nie, proszę zgłosić się do lekarza.
Witam serdecznie. Bardzo proszę nie aplikować sobie antybiotykow "na własną rękę", a zwłaszcza w niepełnej dawce!!! Dawka Macromax(Azitrimycyna) dla dorosłego to 1500mg przyjeta w ciagu 3 dób lub maksymalnie 5ciu. Jeśli zostaną przyjęte tylko 2, to patogen (nie ma pewności czy w ogóle jest to angina paciorkowcowa!) zostanie jedynie osłabiony,a nie "zabity". Przetrwają najsilniejsze osobniki, które staną się zarzewiem kolejnej infekcji przy najbliższym sprzyjającym momencie osłabienia organizmu np.pracą , niewyspaniem,czy przemarznięciem lub banalną infekcją wirusową GDO (górnych dróg oddechowych). Niestety te patogeny będą już mniej wrażliwe, lub nawet niewrażliwe na działanie podanego wcześniej w niepełnej dawce antybiotyku!!! Tak się rodzi ANTYBIOTYKOOPORNOŚĆ bakterii. Bardzo niebezpieczne zjawisko prowadzące do konieczności stosowania coraz silniejszych antybiotyków. Zatem proszę o kontakt z lekarzem.
Przy nawracających anginach sugeruję przestać działać w ciemno, ale wykonać wymaz bakreriologiczny z migdałków z tzw.antybiogramem. Dzięki temu prostemu badaniu(refundacja NFZ w ramach POZ)-będzie wiadomo jaka bakteria jest przyczyną reinfekcji i na jakie antybiotyki jest oporna,a na które jeszcze wrażliwa. Pozwoli to lekarzowi dobrać tzw.antybiotykoterapie celowaną. Taka kuracje należy przeprowadzić ze szczególna starannością- min.10 dni- w niektórych przypadkach nawet 14dni. Jednocześnie wzmacniać odporność organizmu- zadbać o podaż synbiotyków(prebiotyk + probiotyk)- w trakcie kuracji antybiotykiem oraz 3 tygodnie po jej zakończeniu. Życzę zdrowia.
Nie jest to zalecane. Jednym z głównych problemów leczenia antybiotykami jest ich zbyt krótkie przyjmowanie. Polecam telekonsulatcje - receptę możemy w ten sposób wystawić.
Sugeruję wizytę: - 39 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.