Czy możliwe jest plombowanie zęba, na którym założony został most protetyczny? Po założeniu mostu by

29 odpowiedzi
Czy możliwe jest plombowanie zęba, na którym założony został most protetyczny? Po założeniu mostu był on niedopasowany jakby z jednej strony (co zgłosiłam). Dentystka szlifowała go. Po oszlifowaniu jest ok w zgryzie, ale przypadkiem zauważyłam, że od spodu widać kawałek metalu. Czy można go jakoś zaplombować tak żeby ukryć metal?
Witam, rozumiem, że problemem jest widoczny metal, który pojawił się po dopaswywaniu mostu w zgryzie. Otóż po osadzeniu mostu juz nie ma możliwości dopaleni paorcelany, bo wymaga to temperatury pnad 1000 stopni C. MOżliwe jest natomiast dołożenie materiału, który jest koloru zęba i służy do naprawy pęknietej porcelany. jest to możliwe by zro=ibić to bez zdejmowania mostu i w warunkach jamy ustnej. Pozdrawiam

Wydaje mi się że wszystko dobrze jest. Widoczne jest około 2milimetry metalu korony. Można ukryć, ale ząb będzie nienaturalnie gruby i będzie Pani przez to przeszkadzał np przy całowaniu.
Z zadanego przez Panią pytania wynika, że dotyczy to powierzchni zgryzowej. Niestety nie ma możliwości napalenia porcelany, a odbudowa w jamie ustnej niestety będzie podnosić zgryz. Trwałość takiej odbudowy niestety też będzie wątpliwa. Samo odsłonięcie metalu poza efektem kosmetyczny, nie będzie miało wpływu na tkanki zęba.
Dzień Dobry, są specjalne systemy do naprawy koron. Jednak indywidualnie należy sprawdzić gdzie leży problem zapraszam na wizytę
Widoczny metal od strony jamy ustnej, taka jest konstrukcja korony i nie ma najem funkcjonalnośc
Szanowna Pani, z opisu wynika, że most jest metalowo-ceramiczny. Niestety dopasowanie koron poprzez szlifowanie, które powoduje "odsłonięcie metalu" , jest najczęściej nieodwracalne. Próby naprawy ceramiki kończą się zwykle niepowodzeniem.
Witam,
W przypadku niewielkiej korekty w zgryzie w mostach metalowych licowanych porcelaną zdarza się, że zostanie odsłonięty fragment metalu. Jego zasłonięcie jest możliwe za pomocą materiału kompozytowego, jednak wymagałoby to wywiercenia większego zagłębienia w widocznym metalu, żeby dołożony materiał nie stanowił przeszkody w zgryzie, tak jak porcelana, która została właśnie dlatego zeszlifowawana. Jest również ryzyko, że kompozyt będzie odpadał w wyniku obciążenia siłami zgryzowymi. Można to zrobić, ale jeśli odsłonięty obszar metalu jest niewielki i nie stanowi dużego problemu estetycznego, to z reguły pozostawiamy to niepokryte...
Pozdrawiam
Piotr Napadłek
Tzw "plombowanie" będzie w tym momencie polegało na "naprawie" ceramiki tam gdzie jej brakuje. Trudno mi się odnieść online w którym miejscu widać metal i czym jest to spowodowane. Owszem, może dojść do zniesienia warstwy ceramiki w wyniku szlifowania podczas korekty w zgryzie ( co nie jest poprawne) tak jak wyżej zaznaczyłem trudno mi odnieść się nie widząc sytuacji klinicznie.
Witam serdecznie,
Most na podbudowie z metalu pokrywany jest porcelaną.
Nie jest ani wskazane, ani w pełni możliwe aby "dokładać" do mostu materiał kompozytowy.
Prawidłowo wykonany i zacementowany most ma jednolitą strukturę, czyli wszędzie pokrywa go porcelana imitując kolorystykę własnego uzębienia.
W niektórych przypadkach, z biegiem czasu dziąsło może mieć tendencję do "uciekania", osuwania się,wtedy możemy zaobserwować w okolicy dziąsła sinawy rąbek prześwitującego metalu.
Natomiast niejasna jest kwestia tego w jakiej części korony (mostu) widać metal u Pani.
Najlepiej zgłosić się do lekarza,który wykonał most i rozwiać wątpliwości.
Pozdrawiam
NIe, bo takie wypełnienie ponownie podwyższy zwarcie i będzie nie wygodnie w zgryzie.
Sytuacja jest specyficzna. Zapraszamy na wizytę w celu skonsultowania problemu.
Witam !!! istneje specialny material, ktorym mozna zakryc metal, Dziekuje
Witam. Jeżeli zostanie coś nałożone, by przykryć metal, będzie za dużo w zgryzie (wynika to z opisu Pani sytuacji). Czyli nie warto. Pozdrawiam.
Sprawa nie jest jednoznaczna. Czasami od strony wewnętrznej (od j.ustnej) celowo zostawiony jest punkt metalu-jeżeli taką technikę licowania zastosował technik, ale czasem też ze względu na "stan techniczny" zęba nie można go oszlifować wystarczająco mocno, żeby zmieścić i metal i porcelanę- wówczas niejako mniejszym złem jest cienka warstwa metalu aby ochronić resztkę korony klinicznej filaru. Oczywiście można rozważać różne rozwiązania alternatywne (np. wkład k-k) ale to temat nie na prostą odpowiedź. Zawsze w pierwszej kolejności polecam rozmowę z lekarzem wykonującym uzupełnienie, bo on wie najlepiej dlaczego takie rozwiązanie wybrał. Często to są też ograniczenia finansowe pacjenta. Pozdrawiam
Istnieją preparaty umożliwiające uzupełnienie porcelany w koronie lub innej części mostu, ale wszystko jest zależne od konkretnych warunków: rozległości uszkodzenia, rodzaju uszkodzenia i warunków zgryzowych itd. Na taką "poprawkę" musi być miejsce w zgryzie co w Pani opisanym przypadku łączyłoby się z nawierceniem warstwy metalu. To taka bardzo ogólna uwaga. Radzę porozmawiać z lekarzem prowadzącym.Pozdrawiam
Witam, czasami udaje się uzupełnić brakującą porcelanę ale obawiam się że w tym miejscu będzie problem, pokrycie ubytku będzie przeszkadzać w zgryzie, tak jak wcześniej porcelana. Pozdrawiam, Agnieszka Mawromatis.
Obawiam się że nie...
Witam!
Niestety nie jest możliwa naprawa mostu bez jego zdjęcia z zębów oszlifowanych, czyli tzw. zębów filarowych.
Porcelana napalona na metalu została skorygowana ze względu na podwyższenie wysokości zwarcia. Dopiero jej usunięcie spowodowało,że most nie przeszkadza, tzn." nie jest za wysoki"
Proszę porozmawiać z panią Doktor, autorką pracy protetycznej.
Pozdrawiam.
dr Joanna Ziółkowska
Witam serdecznie,
Dużo zależy od rodzaju materiału, z którego został wykonany most, ale najczęściej niestety nie jest to możliwe. W takich sytuacjach zwykle trzeba po prostu wykonać nowy most. Najlepiej porozmawiać i zapytać się lekarza, który dany most wykonał.
Witam. Niestety, nie ma możliwości przykrycia metalu poprzez napalenie porcelany. Są natomiast materiały do naprawy porcelany. Są one mniej trwałe i mniej estetyczne. Przykrycie metalu może niestety powodować podwyższenie zgryzu. Najbardziej racjonalnym wydaje się montaż nowego uzupełnienia.
Witam, nie ma możliwości przykrycia metalu poprzez napalenie porcelany ale są materiały które są mniej trwałe ale mogą służyć do naprawy porcelany. Przykrycie metalu jednak może powodować podwyższenie zgryzu i może przeszkadzać.
Dzien dobry, są materiały, którymi można wypełnić odpryśniętą porcelanę, Jednak trzeba dokładnie sprawdzić w zgryzie.
Pozdrawiam
Witam!
Plombowanie zęba pod mostem jest niemożliwe bez zdjęcia mostu lub zniszczenia go, jednak z tego co Pani piszę wnioskuję, że nie chodzi o wypełnienie które ma leczyć próchnicę, tylko o zamaskowanie metalowej części pracy która stała się widoczna po korekcie mostu w zgryzie. Można próbować zamaskować taki metal, jednak najczęściej jest to rozwiązanie nietrwałe. Najlepiej będzie na spokojnie porozmawiać o swoich wątpliwościach z lekarzem, który wykonywał pracę ponieważ najlepiej zna on sytuację zgryzową w Pani ustach.
Pozdrawiam serdecznie
Dobry Wieczór.

Most protetyczny powinien być tak wykonany, ze osadzony na zębach dokładnie pasuje. Zęby nie powinny być dopasowywane pod prace. Jeśli oddana praca na stałe jest korygowana i mamy widoczny metal spod ceramiki to można przepolerować ten fragment. Naprawy w ustach są możliwe, ale nie zawsze trwałe.

Pozdrawiam
Witam,nie do końca rozumiem sformułowanie "od spodu"?, chodzi może o brzeg korony przy dziąśle? Jeśli jest to od strony wewnętrznej być może ma Pani koronę bez stopnia ceramicznego wówczas od strony językowej jest widoczny metal. Jeśli metal pojawił się na powierzchni żującej sprawa nieco się komplikuje, zastosowanie materiału kompozytowego do zakrycia metalu może się nie udać
To zależy czy jest miejsce w zgryzie (czyli przy zwartych i zaciśniętych zębach) na wypełnienie. Trwałość takiego wypełnienia zależy od wielu czynników ale generalnie nie jest rewelacyjna
Dzień dobry, najpierw należy zobaczyć o czym dokładnie Pani pisze. Potrzebna jest wizyta konsultacyjna. W niektórych przypadkach takie ukrycie metalu jest możliwe.
Dzień dobry, Jedyną szansą na ponowne napalenie porcelany w miejscu widocznego metalu, jest zdjęcie mostu i oddanie go technikowi do korekty, po wcześniejszym uwzględnieniu warunków zgryzowych. Samo maskowanie metalu kompozytem nic Pani nie da ,dlatego, że kompozyt ma złe mocowanie się do metalu - jest nie trwałe, a poza tym zmienią się warunki zgryzowe tzn. znowu będzie nie dopasowany. Pozdrawiam dr Kręcisz
Witam
Z biegiem lat dochodzi do recesji dziąsła i odsłaniania metalu przyszyjkowo, wtedy konieczna jest ze względów estetycznym lub też zdrowotnych w zależności od przypadku wymiana pracy protetycznej.
Pozdrawiam Agnieszka Szłowieniec