Czy mój partner po odstawieniu narkotyków popadł w psychozę?

8 odpowiedzi
Mój partner był uzależniony od amfetaminy. Kilka tygodni temu przeszedł przez odwyk i staramy się poprawić Nasze relacje. Jednak zauważyłam u niego pewne objawy, które sprawiły, że naprawdę się niepokoję. Otóż, stał się on jakby nieobecny. Widzę, że nie odbiera prawidłowo rzeczywistości. Parę razy miał omamy. Wiem, że to może być związane z uzależnieniem. Czy to może być psychoza?
Tak, to może być jakaś forma psychozy ale nie musi. Amfetamina to silnie działająca substancja, która może powodować przejściowe lub trwałe uszkodzenia.
Zalecam konsultację w ośrodku zajmującym się diagnozą osób wychodzących z nałogu lub ośrodku podwójnej diagnozy. To pozwoli Państwu na wykluczenie możliwych hipotez i bardziej wnikliwą obserwację zachowania partnera.

Pozdrawiam

To mogą być symptomy psychotyczne. Narkotyki, środki psychoaktywne wywołują stany psychotyczne. Proszę udać się do psychiatry. Proces wychodzenia z nołogów jest długi i często trudny ale jest bardzo satysfakcjonujący. Trzymam kciuki i pozdrawiam.
Dzień dobry,
działanie środków psychoaktywnych, w tym amfetaminy polega na "uszkadzaniu" układu nerwowego tzn mózgu. Dzięki temu czasowemu "uszkodzeniu" zażywający doświadcza pożądanych efektów (tj. uczucie pobudzenia, odprężenia, zmienione stany świadomości itp.) Z czasem gdy substancja wydalana jest z organizmu, efekty mijają i układ nerwowy wraca do normy. Jednak w niektórych przypadkach może stać się inaczej. Niewłaściwe działanie mózgu może trwać jeszcze długo po zaprzestaniu zażywania środka. Osoby takie mogą doświadczać objawów psychotycznych takich jak urojenia, halucynacje, wzmożony lęk. Po odstawieniu amfetaminy często pacjenci bywają depresyjni lub dysforyczni tzn, są bardzo wybuchowi i nerwowi. Jeżeli zauważyła Pani u swojego partnera niepokojące objawy: wycofanie czy omamy warto jest skonsultować się z lekarzem psychiatrą lub psychologiem. Utrzymywanie się tak dług objawów nie jest prawidłowe i jeżeli partner rzeczywiście utrzymuje abstynencję warto to skonsultować. Może się okazać że wymaga on na czas odstawienia amfetaminy włączenia leków. Warto też pamiętać, że środki psychoaktywne mogą aktywować choroby psychiczne. Jeżeli mamy biologiczne, genetyczne lub osobowościowe predyspozycję do zachorowania, narkotyki mogą spowodować pojawienie się choroby, która w przypadku ich nie zażywania mogłaby się nie pojawić.
Przyjmowanie narkotyków zwiększa o minimum 30 % ryzyko wystąpienia zaburzeń psychotycznych, dlatego zgodzę się z Panią, że jest to możliwe. Czy to już psychoza czy też nie o tym decyduje lekarz psychiatra. To, że partner funkcjonuje tak obecnie może być również związane z tym, że obecnie żyje na "trzeźwo", czyli tak naprawdę uczy się życia na nowo.
Jak najbardziej istnieje psychoza amfetaminowa i wymaga ona leczenia psychiatrycznego - neuroleptykami. Pacjent może mieć takie objawy jak halucynacje, urojenia, zaburzenia myślenia, zwiększoną aktywność, panikę. Taka osoba może być też agresywna, co może być niebezpieczne dla niej samej i dla Pani. Rekomenduję konsultację psychiatryczną.
Witam,
Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie (potrzebna jest jest rozmowa z Pani partnerem). Na pewno są to niepokojące sygnały. Mogą wskazywać na psychozę, lecz może to być sygnał, że partner ponownie bierze narkotyki. Jeśli czuje Pani narastający niepokój, martwi Pani taki stan proszę zgłosić się do jakiegoś specjalisty, po wsparcie i informacje. Najlepiej byłoby gdyby partner też to zrobił, w końcu chodzi tu o jego zdrowie i życie.

Pozdrawiam
JSK
Dzień dobry,
opisane przez Panią objawy faktycznie są niepokojące. Występowanie omamów czy też poczucie, że partner jest nieobecny z pewnością wymagają dalszej diagnozy. Wspomina Pani, że partner był uzależniony od amfetaminy: jak długo i w jakich ilościach przyjmował narkotyki? W jakim wieku jest Pani partner? Czy oprócz amfetaminy partner przyjmował też inne substancje psychoaktywne czy też nadużywał alkoholu? Czy wcześniej występowały u niego podobne objawy, miał zdiagnozowaną jakąś chorobę? Czy w rodzinie występowały choroby psychiczne? To tylko niektóre pytania które są niezbędne aby prawidłowo postawić diagnozę. Nadużywanie substancji psychoaktywnych może prowadzić do wystąpienia zaburzeń psychotycznych ( w tym pojawienia się urojeń lub omamów po odstawieniu narkotyków ). Jeśli natomiast partner wcześniej miał zdiagnozowaną chorobę , np. schizofrenie, nie przyjmował leków i zaczął brać amfetaminę mogło to wywołać kolejny epizod psychotyczny ( lub może być to pierwszy epizod, stąd moje pytanie o wiek ). Bardzo trudno ocenić na podstawie podanych przez Panią informacji, co sprawiło, że u partnera wystąpiły niepokojące objawy. Na pewno powinna Pani porozmawiać z partnerem o swoich obawach: powiedzieć mu, że martwi się Pani o jego zdrowie, podkreślić, że chce Pani go wspierać w walce z uzależnieniem i zasugerować wizytę u lekarza psychiatry. W przypadku występowania omamów czy też urojeń jedynie konsultacja psychiatryczna może pomóc ustalić źródło problemu,a także lekarz podczas wizyty dobierze odpowiednią metodę leczenia ( najprawdopodobniej partner będzie musiał przynajmniej przez jakiś czas przyjmować leki, wskazana jest również dalsza psychoterapia ).
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Wojciechowska
Witam
bywa, że stosowanie środków psychoaktywnych a w szczególności substancji narkotycznych jest tak zwanym wyzwalaczem zaburzeń i chorób psychicznych. Jednakże aby postawić diagnozę konieczna będzie wizyta u lekarza psychiatrii.

Pozdrawiam
Radek Szafrański
Psycholog, Psychoterapeuta