Czy mój partner ma gen zdrady?

5 odpowiedzi
Witam Pani Doktor, mam problem z moim partnerem ... jesteśmy ze sobą od 5-ciu lat. Wszystko układało się jak najlepiej , ale od pewnego czasu dowiedziałam się, iż mój partner mnie zdradza (to potwierdzone), chociaż on zaprzecza, iż nigdy by mnie nie zdradził. Przeczytałam gdzieś w internecie artykuł ''gen zdrady'' i od tamtego czasu, zastanawiam się czy to ma jakiś związek z jego zdradami.
Monika jestem... Mysle ze na pierwsze spotkanie z psychologiem powinniście przyjść aparatów razem. Jeżeli artykuł nie był publikacja badan to raczej stanowił hipotezy, mozliwe teorie. Nie ma czegos takiego dosłownie jak gen zdrady, chodzi tu raczej o mechanizm.

Szanowna Pani, nie ma czegoś takiego jak "gen zdrady". Gdyby takowy istniał, mógłby stanowić pretekst do tego typu zachowań, które wszak podlegają świadomej kontroli i decyzji. Zdradę w związku w terapii traktuje się najczęściej jako objaw problemów w relacji występujących od dłuższego czasu. Szukać przyczyn i rozwiązań można choćby w ramach terapii par.
Na zdradę można patrzeć z różnych perspektyw, najbardziej popularną jest perspektywa moralna. W rzeczywistości jednak zdrada najczęściej wiąże się z ogromnym bólem dla obojga partnerów, zarówno dla tego zdradzającego jak i zdradzanego. Może wskazywać na problemy w związku, oznaczając jednocześnie jego zakończenie, czy też będąc kryzysem- objawem niezaspokojonych potrzeb, oczekiwań itp., kryzysem który w swoim rozwiązaniu może scalić na nowo parę z zupełnie nową jakością. Istnieją różne koncepcje, np. systemowe wskazujące na powtarzalność pewnych historii w kolejnych pokoleniach w rodzinie; w procesie terapeutycznym wówczas można je odkryć, odnaleźć w swoim doświadczeniu, uszanować przeszłość, ważne osoby- by w rezultacie się od niej uwolnić. Praktyka pokazuje, że każda z osób w związku ma najczęściej swoją historię, a połączenie tych osób nie jest przypadkowym- bowiem się dopełniają. Oczywiście powyższe jest jednym z możliwych rozumień zgłaszanego kłopotu, by przyjżeć się kłopotowi z różnych perspektyw warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.
Tomasz Kloc
psycholog, psychoterapeuta
Zamojski Ośrodek Psychoterapii Integratywnej
Witam panią. Pani pytanie jest o wiele poważniejsze niż tylko to czy partner ma 'gen zdrady'. Owszeem już kilka lat temu czytałem o badaniach na ten temat. Jednak gdyby o naszym związku decydowała tylko biologia byłby to determinizm godny ignorancji. Proszę mnie zrozumieć w tym sensie, że o jakości relacji decydują obaj partnerzy, ich wspólna praca włożona w związek, sposób życia wyuczony w rodzinie pochodzenia, finanse, wsparcie psychiczne z zewnątrz, osobowość czy środowisko, w którym żyją. Wiadomo, że geny nie wytłumaczą pani partnera w intymnej sytuacji z inną kobietą. Pytanie jest więc inne. Dlaczego państwo nie finalizujecie związku, co z dziećmi, co z planami na przyszłość. Jak się komunikujecie, czy rozmawiacie o swoich potrzebach itd.?
Witam,
my ludzie z natury jesteśmy gatunkiem nastawionym na różnorodność seksualną, co nie znaczy, że każdy z nas zdradza i będzie zdradzał. Wielu z nas udaje się w okresach bycia w stałej relacji, być wiernym jednej osobie, w psychologii ewolucyjnej określa się to mianem seryjnej monogamii.

Jeśli rzeczywiście doszło do zdrady a Państwo zdecydowaliście się razem przejść przez ten niełatwy okres dla waszego związku, najważniejsze jest teraz aby znaleźć bezpośrednią przyczynę osłabienia waszej relacji. Zdrada jest najczęściej efektem obniżonej kondycji związku. Aby móc dokonać trafnej diagnozy państwa sytuacji oraz obrać drogę przepracowania zdrady oraz poprawienia państwa relacji, konieczne będzie rozpoczęcie uczestnictwa w terapii par.

Pozdrawiam
Radek Szafrański
Psycholog, Psychoterapeuta