Czy mogę zastosować ortezę na złamanie podstawy IV kości śródręcza?

4 odpowiedzi
Mijają właśnie 4 tygodnie od złamania podstawy IV kości śródręcza bez przemieszczenia (złamanie poprzeczne). Po 2 tygodniach i RTG kontrolnym zdaniem ortopedy wszystko jest w normie, zapalenia brak, odłam jest w osi. Zapytałem, czy można zastosować ortezę. Lekarz stwierdził, że niestety nie ma takich ortez :( Mi się jednak udało znaleźć taką ortezę. W chwili obecnej gips mam na palcach III, IV, V. Orteza jest na III i IV albo na IV i V. Czy mogę zastosować taką orteze? Kto pomoże mi ją prawidłowo założyć?
Witam,
jeśli orteza jest założona prawidłowo może zastępować gips. W praktyce odradzam jednak zmiany prawidłowo funkcjonującego unieruchomienia.
Pozdrawiam

Można zastosować ortezę . W wielu sklepach pracują fizjoterapeuci którzy pomagają dopasować ortezę i ją założyć. W razie wątpliwości konsultacja z lekarzem.
Pozdrawiam
Witam.
W zasadzie po 4 tygodniach od urazu należy wykonać kontrolne Rtg i zdjąć unieruchomienie przy stwierdzeniu cech postępującego zrostu kostnego. Jeżeli założenie unieruchomienia było odsunięte w czasie od urazu to można je przedłużyć, chociaż będzie to powodować przykurcze w zakresie nadgarstka i palców, co może przedłużyć proces rehabilitacji i dochodzenia do pełnej sprawności po urazie. Kości śródręcza po złamaniu unieruchamia się na 4 tygodnie, jeżeli nie stwierdzono przemieszczeń to wskazania do przedłużenia tego okresu są wątpliwe. W razie radiologicznych wskazań do przedłużenia unieruchomienia powinno ono obejmować nadgarstek i palce IV i V. Ortezy są jak najbardziej dopuszczalne przy złamaniach nieprzemieszczonych, a w założeniu ortezy z pewnością pomoże pracownik sklepu z zaopatrzeniem ortopedycznym.
Pozdrawiam. Michał Towstyga
Dziękuję za pytanie.
Trudno jest mi orzec ze 100% pewnością bez badania i zdjęć rtg. Unieruchomienie w opatrunku gipsowym obejmującym sąsiednie palce daje dobrą stabilizację. Zazwyczaj możliwe jest jednak doleczenie w ortezie na rękę i przedramię. Jednak jest na rynku kilka typów ortez, które dają różną stabilizację kości śródręcza. Dlatego możliwość zastosowania ortezy należy skonsultować z lekarzem prowadzącym i dobrać właściwe unieruchomienie do morfologi złamania i procesu gojenia.

Z wyrazami szacunku
dr n. med.
Paweł Zalita