czy mam insulinoodporność?

5 odpowiedzi
Witam , odebrałam wyniki badań i nic z tego nie rozumiem. Nie jestem w ciąży ale za to mam hashimoto i problemy z wagą
glukoza na czczo
6,16
po 1 godzinie 6,33
po 2 g. 4,77
Insulina po obciążeniu glukozą (75g 0,1,2)
15,5
116,5
33,2
tsh 1,9
czy wymagam wizyty u specjalisty?
Szanowna Pani. Na tym forum ilość pytań o insulinooporność jest tak duża jakby wskazywała na epidemię. Starałem się już wyjaśniać, że ocena oparta jedynie o podane wyniki poziomu glukozy i insuliny nie pozwala na jednoznaczne rozpoznanie insulinooporności. Nawet podwyższony wskaźnik Homa, o którym pewnie Pani słyszała nie pozwala na pewne postawienie rozpoznania. Z drugiej strony należy pamiętać, że praktycznie każda osoba z otyłością ma insulinooporność i nie trzeba wykonywać żadnych wówczas oznaczeń insuliny. Rozpisałem się aby uświadomić Pani i innym, którzy przeczytają ten komentarz, że nie ma sensu rozmawiać o insulinooporności bez kontaktu z pacjentem, zebrania wywiadu, badania lekarskiego itp.

Wskaźnik wyliczony Homa IR wskazuje na insulinooporność.Wymaga Pani wizyty
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Nieprawidłowo glikemia na czczo i przekroczony poziom insuliny po 1h - proszę udać się na wizytę do diabetologa. Na pewno trzeba stosować zdrowy sposób odżywiania się, ew. zmienić nawyki behawioralne (tryb życia) .
Tak, wskazana jest wizyta u diabetologa, zapraszam.
Tak. Ma Pani nieprawidłową glikemię na czczo. Jest to stan przedcukrzycowy, który może jeszcze się cofnąć, jeśli wdroży Pani odpowiednie zmiany w stylu życia - ruch, dieta, redukcja masy ciała. Pozdrawiam