Czy mam depresję

5 odpowiedzi
Witam. Mam 19 lat, od roku choruje na stwardnienie rozsiane, moim problemem jest to, ze jakieś pół roku po diagnozie i leczeniu betaferonem wszystko straciło sens. Mam dziwne lęki kiedy mam poznać jakaś osobę, albo spotkać się z kimś z rodziny po dłuższej przerwie, boję się tego. Przez ostatnie miesiące dużo straciłam na wadze, mam problemy ze skupieniem się na czym kolwiek ,potrzebuje do tego ciszy inaczej nie potrafie, często wpadam w furię i płacz choć często sama nie rozumiem dlaczego, najchętniej nie wychodziła bym z łóżka. Proszę o pomoc ,czy mogę mieć depresję ? Dodam, że ostatnio dość często miewam myśli samobójcze, czasem chciałabym umrzeć.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam,
Z opisu objawów można podejrzewać u Pani depresję. Depresja często wiąże się ze stwardnieniem rozsianym. Z jednej strony sama choroba może powodować depresję, a z drugiej – depresja może zaostrzyć przebieg SM. Badania wykazały, że depresja u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane występuje powszechniej niż w ogólnej populacji. Przyczyny depresji w stwardnieniu rozsianym mogą obejmować m.in. reakcję na diagnozę stwardnienia rozsianego, pojawienie się nowych objawów, które ograniczają zwykły sposób życia i powodują dyskomfort. Depresja może być wynikiem procesów patologicznych, które występują w SM – demielinizacja w niektórych obszarach mózgu może spowodować zmiany w zachowaniu, reakcjach emocjonalnych, nastroju. Depresja może być także ubocznym skutkiem przyjmowania niektórych leków stosowanych w leczeniu SM (np. Betaseron, Avonex, Rebif). Także kortykosteroidy, które są stosowane w leczeniu zaostrzeń, mogą powodować nadpobudliwość i euforię, po których często następuje depresja.
Myślę, że w Pani sytuacji konieczna jest osobista wizyta u lekarza psychiatry.
Pozdrawiam

Myślę, że warto skontaktować się z psychiatrą jak najszybciej, zwłaszcza, ze występują myśli samobójcze. Leki stosowane w stwardnieniu rozsianym, i samo tez stwardnienie zwiększają zapadalność na depresję.
Wymienione przez Panią objawy jak najbardziej wpisują się w obraz zaburzeń depresyjnych. Mogą one wynikać z pogorszenia Pani ogólnego stanu zdrowia i postawionej diagnozy ale mogą też być konsekwencją stosowania Betaferonu. Powinna Pani jak najszybciej zgłosić się do psychiatry.
Witam!
Dołączenie się zespołu depresyjnego do SM zdarza się wcale nie tak rzadko. Aktualnie jest duży postęp i zdecydowanie lepsze rokowanie w leczeniu sprawy podstawowej (SM). Licząc na zatrzymanie lub łagodniejszy przebieg choroby należy być w dobrej formie psychicznej, tylko wówczas nasz organizm jest w stanie podjąć skuteczną walkę! Proponuję o Pani sytuacji powiadomić lekarza neurologa monitorującego SM lub skontaktować się z psychiatrą lub psychoterapeutą i wyleczyć depresję! Ten typ depresji można całkowicie wyrugować, gdyż powstał on w wyniku wiadomości o SM. Pozbywając się depresji ma Pani zdecydowanie większe szanse na skuteczną walkę z SM.
Życzę powodzenia
W. Łuczkowski.
Betaferon jest lekiem który ma wpływ na psychikę, może dawać objawy depresyjne, lęk, chwiejność emocjonalną a nawet myśli samobójcze. Nie ma na co czekać tylko udać się do psychiatry który zaleci leki które pomogą złagodzić powyższe objawy. Należy również przedłożyć ten fakt lekarzowi neurologii który może zmodyfikować dawkę lub leczenie. Myśli samobójcze są bezwzględnym wskazaniem do hospitalizacji więc proszę w przypadku trudność ambulatoryjnej konsultacji udać się do szpitala w trybie pilnym.