Czy mam depresje?

2 odpowiedzi
Witam,
Pani doktor, piszę ponieważ nie mogę sobie poradzić z moimi lękami i zaczynam się o siebie martwić. Odczuwam lęki, nie mam ochoty na nic, najmniejsze rzeczy do wykonania sprawiają mi trudności. Najgorzej jest rano kiedy wstaje, w pracy też jest nie zaciekawie, cały czas się martwię, objawy ustępują lub zmieszają się za to wieczorem. Dodam, że zaczęły mi sie te problemy, kiedy mój mąż zaczął wyjeżdżać w w delegacje, przytłacza mnie siedzenie samej w domu na tygodniu po pracy a w weekend to już niemal szaleje. Czasami może myślę, że to jakieś uzależnionego ale czy można się uzależnić od drugiego człowieka? Niestety, nie mam od niego wsparcia, mówi, że mam z tym problem, ciągle fundując mi takie huśtawki emocjonalne. Od 3 lat mieszkam we wsi rodzinnej męża, nie znam tam nikogo, nie mam sie do kogo nawet tam odezwać.
Witam. Opisywane objawy mogą rzeczywiście sugerować zaburzenia depresyjne a lęk jest jednym z objawów depresji. Poczucie osamotnienia, brak emocjonalnego wsparcia są tymi czynnikami, które będą sprzyjały rozwojowi i podtrzymywaniu zaburzeń depresyjnych. W Pani sytuacji rozsądne będzie skorzystanie z pomocy psychiatry ale jednocześnie także psychologa. "Uzależnienie od drugiego człowieka" jest niczym innym jak przejawem nieprawidłowości osobowosciowych a mianowicie moze być cecha osobowości zależnej- oczywiście diagnoza Pani problemu wymaga wnikliwszej oceny i interpretacji aniżeli krótka odpowiedz na łamach portalu. Pozdrawiam

Zdecydowanie polecam wizytę u psychoterapeuty lub/i psychiatry. Opisane przez Panią objawy w dużym stopniu utrudniają Pani codzienne funkcjonowanie, dlatego potrzebuje Pani wsparcia specjalisty i odpowiedniej diagnozy celem dalszego postępowania. Oczywiście może Pani cierpieć aktualnie na depresję. Obniżony nastrój, obniżona motywacja, lęki, zamartwianie się mogą sugerować tę właśnie diagnozę. Jednak potrzebny jest pogłębiony wywiad dotyczący np, treści Pani obaw czy aktualnej relacji z mężem. Czy w Pani życiu pojawiają się napady lęku, czy lęki dotyczą jednej dziedziny, czy generalnie obawia się Pani o większość spraw. Co się tyczy Pani podejrzeń o "uzależnienie" od męża, oczywiście te uczucia mogą być wywoływane przez pewne Pani cechy osobowości charakterystyczne dla osobowości zależnej. Najważniejsze jest jednak dokładne zrozumienie Pani aktualnej sytuacji i postawienie diagnozy, ponieważ ewidentnie jest to przeciążająca dla Pani sytuacja.
Pozdrawiam,
Katarzyna Mika