Czy mam cukrzycę czy insulinooporność

6 odpowiedzi
Witam mam pytanie dotyczące interpretacji wyników krzywej cukrowej i krzywej insulinowej ; glukoza na czczo 100mg po godzinie 192,0 i po 2 godzinach 171,00 Krzywa insulinowa 28,8 po godzinie 267,3 i po 2 godzinach 288,5 czy powyższe wyniki świadczą o cukrzycy ? Czy o insulinooporności. I jeszcze jedno pytanie jeżeli przed operacją nie jadłam półtora dnia i miałam na czczo 231 cukru czy mogło być to spowodowane stresem? I czy anestezjolog mógł odmówić operacji czy powinien podać coś w zamian niż glukozę ?
Dzień dobry. Wynik krzywej cukrowej przemawia za nieprawidłową tolerancją glukozy, czyli stanem przedcukrzycowym. Na podstawie krzywej insulinowej należałoby rozpoznać dużą insulinooporność., która przyczyniła się do rozwoju zaburzeń węglowodanowych. Zastanawiający jest ten pojedynczy wynik glukozy 231 mg//dl. Ważną informacją byłoby to, czy badanie było wykonane we krwi włośniczkowej z palca na glukometrze, czy we krwi żylnej w laboratorium. Czy były przy tym objawy typowe dla podwyższonego stężenia glukozy, czyli wzmożone uczucie pragnienia, oddawanie dużych ilości moczu, osłabienie, spadek masy ciała? Rzeczywiścei przed zabiegiem operacyjnym stężenie glukozy nie powinno być tak wysokie, ale nie jestem pewna, czy to nie był wynik innego pacjenta.. Obecnie rzadko zdarzają się takie pomyłki, ale zawsze istnieje takie ryzyko, dlatego nie rozpoznaje się cukrzycy na podstawie pojedynczego podwyższonego stężenia glukozy 200mg/dl lub więcej (wykonanego oczywiście we krwi żylnej w laboratorium), jeśli nie towarzyszą mu objawy kliniczne podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Wtedy należy potwierdzić rozpoznanie cukrzycy za pomocą glikemii na czczo 126 mg/dl lub więcej. Jeśli glukoza na czczo jest poniżej 126 mg/dl, to cukrzycę rozpoznajemy przy stężeniu glukozy 200mg.dl lub więcej w 120 min. krzywej cukrowej. Pozdrawiam serdecznie.

Krzywa cukrowa jest jak w stanie przedcukrzycowym . Wynik na czczo 231 nie powinien być wynikiem stresu., tak wysoki wynik może sugerować że ma Pani cukrzyce . Test wykazał że są poważne zaburzenia gospodarki węglowodanowej.Insulinooporność też niestety jest - być może przyczyna cukrzycy.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Wynik testu tolerancji glukozy wskazuje na stan przedcukrzycowy, w tym wypadku na nietolerancję glukozy. Wskazana konsultacja diabetologiczna. W odniesieniu do problemu związanego z operacją to poziom glukozy wówczas wskazywał na jawną cukrzycę. Nie tylko stres ale wiele innych czynników mogło być odpowiedzialnymi za tak wysoki poziom glukozy. W tej sytuacji anestezjolog nie mógł zakwalifikować do zabiegu do momentu wyjaśnienia przyczyny podwyższonego poziomu glukozy.
Wyniki świadczą o stanie przedcukrzycowym i hiperinsulinemii oraz insulinooporności. Glikemia ponad 200 w stanie stresu może być hiperglikemią stresową i nie oznaczać cukrzycy. Anestezjolog jak najbardziej mógł wstrzymać zabieg do wyjaśnienia i ustabilizowania zaburzeń metavolizmu glukozy.
Witam. Stan przedcukrzycowy - nieprawidłowa glikemia na czczo i nieprawidłowa tolerancja glukozy. Stanom tym towarzyszy insulinooporność. Stan wymaga leczenia.
Proszę zgłosić się do lekarza. Interpretacja wyników ww. badań powinna być przeprowadzona łącznie z zebraniem pełnego wywiadu chorobowego i badaniem fizykalnym pacjenta.