Czy małżeństwo (związek) może upokorzyć mężczyznę ujawniając jego jakieś ukryte pragnienia np seks o

4 odpowiedzi
Czy małżeństwo (związek) może upokorzyć mężczyznę ujawniając jego jakieś ukryte pragnienia np seks oralny. Jak temu zapobiegać?
Drogi Panie (rozumiem, że pytanie to zadaje mężczyzna),
nie wiem, czy dobrze rozumiem to pytanie. Seks oralny jest naturalną potrzebą seksualną, jest to zachowanie wpisane w normy życia seksualnego. Nie widzę zatem żadnych powodów do obaw.
Jeśli pytanie dotyczy ujawnienia w ogóle szczegółów Państwa życia seksualnego, to trudno tutaj cokolwiek zaplanować. Proszę doprecyzować swoje pytanie.

pozdrawiam
Radosław Krąpiec,
psycholog

Witam. Podstawą każdego zdrowego związku są: więź emocjonalna, poczucie bezpieczeństwa i otwartość czyli swoboda w dzieleniu się z partnerem swoimi myślami, marzeniami i fantazjami. Otwartość połączona z poczuciem bezpieczeństwa to m.in.możliwość rozmawiania z partnerem o każdej sprawie, także o fantazjach i potrzebach seksualnych. W tym nie ma nic wstydliwego lub upokarzającego. Takie wyznania nie mogą być przedmiotem żartów czy drwin.Jednak doświadczenie pokazuje,że w wielu związkach otwartość i bezpieczeństwo są mocno zaburzone. Przyczyn może być wiele: sposób w jaki wychowywano daną osobę, przekonania wyniesione z domu, urazy z poprzednich związków itp. By uporać się z takim problemem warto poszukać pomocy u psychoterapeuty. Początkowo na sesjach indywidualnych,by precyzyjniej zanalizować problem, a potem na sesjach partnerskich, gdzie każda ze stron w bezpiecznych warunkach może nauczyć się przedstawiać swój punkt widzenia. Mówiąc o otwartości należy także pamiętać iż zasygnalizowanie komuś swojego pragnienia (potrzeby) nie musi oznaczać, że druga strona się godzi.
W małżeństwie jak i w każdym innym związku potrzeba bliskości, dotyku, także seks, są kwestią niezwykle istotną - również w sensie poznawania siebie nawzajem, swoich pragnień, marzeń, granic. Nie do końca rozumiem w czym tkwi problem związany z upokorzeniem poprzez małżeństwo. Jeśli jesteśmy ze sobą wiele lat, czasami wstydzimy się ( np. przez rutynę) próbować nowych rzeczy. Jednak bycie ze sobą szczerym jest w zwiazku najtrafniejszym rozwiazaniem. Pozwala wiele zrozumieć, nauczyć się, dowiedzieć o drugiej osobie ale i o samym sobie.
Dzień dobry. Taka potrzeba, fantazja seksualna jest czymś naturalnym. Związek dwojga ludzi opiera się na poczuciu zaufania i bezpieczeństwa, jak również na tym, że można z drugą połówką porozmawiać na różne tematy. Pytanie, które się nasuwa, to jak zareagujesz jak druga strona powie, że nie wyobraża sobie takiej formy zbliżenia, czy przyjmiesz to i pójdziesz dalej, czy pochłonie Cię ta myśl i będziesz o to zabiegać. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk