Czy leki na regenerację wątroby są wskazane przy kamicy nerkowej i podwyższonym poziomie kwasu moczowego

13 odpowiedzi
Czy mając czasem napady kamicy nerkowej i podwyższony poziom kwasu moczowego oraz stłuszczenie wątroby, można zażywać leki: SYLIFLEX, ESSELIV, ESSENTIALE FORTE, w składzie których występują fosfolipidy sojowe? Np. 1 kapsułka ESSELIV zawiera 300 mg fosfolipidów, a zalecane dawkowanie dzienne to 2 kaps. Essentiale F. ma podobną zawartość fospolipidów. Ponieważ mam nie jeść warzyw strączkowych, a takim jest m.in. SOJA, zastanawiam się, czy ilość fosfolipidów sojowych w w/w lekach jest dla mnie bezpieczna? (lat 50)
pytanie do gastroentereologa

Witam. Jestem chirurgiem. Proszę skierować to pytanie do internisty/hepatologa/nefrologa.
Witam serdecznie, proszę zadać to pytanie nefrologowi lub urologowi. Pozdrawiam.
Radziłbym na początek porozumieć się lekarzem, który Pana prowadzi w celu określenia czy przyjmowanie tych leków w Pana przypadku jest potrzebne. Co do syliflexu, esselive i essentiale forte, to farmindeks nie podaje kamicy nerkowej jako przeciwwskazania do stosowania tych leków, jednakże uważam, że nie powinno się ordynować żadnych leków przez internet dlatego też polecam udać się lekarza prowadzącego/gastroenterologa, który dobierze Panu odpowiednią terapię. Pozdrawiam serdecznie!
Witam, takie pytanie lepiej zadać specjaliście chorób wewnętrznych, nefrologowi lub farmakologowi klinicznemu. Są bardziej kompetentni niż chirurdzy w tej materii. Według mnie nie nie powinno być przeciwwskazań, ale proszę się upewnić u właściwego specjalisty. Pozdrawiam.
Dzień dobry
Nie ma przeciwwskazań ponieważ problem kliniczny w zaburzeniach gospodarki azotowej stanowią białka, które nie są zawarte w w/w preparatach.
Szanowna Pani,
Niestety nie czuję się kompetentny jako chirurg, aby odpowiedzieć na to pytanie. Pytanie należałoby raczej skierować do dietetyka lub internisty. Oni powinni dysponować odpowiednią wiedzą.
Z poważaniem
R.Mądry
Nie widzę takiej konieczności ale w minimalnej dawce nie powinno zaszkodzić.
Natomiast wskazane tutaj problemy watrobowe można regulować dietą z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych.Będzie taniej bo Essentiale chyba nie jest tanie.
Proponuję pytanie skierowac do farmaceuty, najlepiej farmaceuty hobbysty. Fosfolipidy, niezależnie od pochodzenia pozostają fosfolipidami, preparaty sojowe będą zawierac do tego fitoestrogeny, oba składniki w dawkach, nazwijmy to - śladowych, na stłuszczenie to nie wpłynie, a na pewno na poprawienie samopoczucia;) Warzywa strączkowe nie jadamy "w diecie wątrobowej" głownie ze względu na wzdęcia i możliwośc wywoływania napadów kolkowych. Objawową kamicę nerkową leczy się najchętniej chirurgicznie, nie czekając na rozwój powikłań. Ach, a jeszcze w opakowaniu na pewno znajduje się rozwinięta informacją dla pacjenta, proszę czytac uważnie:)
Dzień dobry. Czy do wymienionych preparatów są załączane ulotki informujące o przeciwwskazaniach ? Pozdrawiam
Dzień dobry,

Nie ma wyraźnych przeciwwskazań do stosowania leków zawierających fosfolipidy przy kamicy nerkowej. Oczywiście, w kamicy nie jest wskazana duża podaż fosforanów. Jednakże średnie zapotrzebowanie na fosfor dla osób dorosłych wynosi 580 mg, a ilość zawarta w ww. lekach jest dużo niższa. Przy ograniczeniu podaży fosforu w diecie, stosowanie leków nie powinno mieć negatywnego wpływu na przebieg kamicy nerkowej.

Z poważaniem,
dr M. Lewandowicz
Przepraszam jestem chirurgiem. To pytanie nie do mnie.
Szanowna Pani, Szanowny Panie. W sprawie kamicy nerkowej proszę kontaktować się z urologiem lub nefrologiem. Co do stłuszczenia wątroby to najlepszym odbiorca byłby hepatolog. A konkretne interakcje lekowe powinna Pani/Pan skonsultować z farmakologiem.