Czy lek klozapol jest stosowany w chorobie afektywnej dwubiegunowej? Od kiedy go stosuję nie odczuła

1 odpowiedzi
Czy lek klozapol jest stosowany w chorobie afektywnej dwubiegunowej? Od kiedy go stosuję nie odczułam poprawy, a jednym z widocznych u mnie skutków ubocznych jest drżenie całego ciała..
Klozapol jest tzw. ostatnią deską ratunku w ciężkich psychozach :) jest neurolpetykiem, który nie jest lekiem pierwszego rzutu w CHAD, chociaż czasami widziałem go jako wsparcie dla Litu. W chorobie dwubiegunowaj stosujemy z nowszych leków, olanzapinę 9jak więcej jest manii), lamotryginę, kwetiapinę (jak więcej jest depresji) ze starszych leków to kwas walproinowy, karbamazepina, wspomniane sole litu, ALE :) choroba afektywna dwubiegunowa czasami ma podobny przebieg do poważnych zaburzeń osobowości (osobowość np. chwiejna emocjonalnie) i wtedy konieczna jest długoterminowa psychoterapia, a leki są średnio skuteczne :) Pytanie jak długo trwa choroba, gdzie była zdiagnozowana, czy przez jednego specjalistę czy jest to potwierdzone przez kilku itd. Klozapina powodu drżenia ciała, bo jest silnym neuroleptykiem i konieczna jest stała kontrola morfologii krwi (może powodować spadek białych krwinek !!! WBC)