Czy lęk i chorobliwe poczucie winy może być objawem nerwicy? Dodam też że przy takim ataku mam drżen

3 odpowiedzi
Czy lęk i chorobliwe poczucie winy może być objawem nerwicy? Dodam też że przy takim ataku mam drżenie mięśni.
Droga Pani/Drogi Panie,
zapewne ma Pan(-i) na myśli zaburzenia lękowe. Tak, jednym z objawów mogą być reakcje somatyczne. Jednak do diagnozy niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem. Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog

Nerwica to nic innego jak zaburzenia lękowe - a zatem tak, w takich zaburzeniach przeżywany lęk jest podstawową trudnością. Poczucie winy może ale musi się pojawiać jako objaw dodatkowy. Również różne symptomy i objawy płynące z ciała są bardzo charakterystyczne dla wielu równych zaburzeń nerwicowych. Proszę tego nie lekceważyć. Z lękiem można sobie poradzić, zaczynając od jego zrozumienia, ale żeby to było możliwe to trzeba włożyć trochę wysiłku. Zaburzenia lękowe raczej nie przechodzą same i mają tendencję do nasilania się. Bardzo zachęcam do podjęcia psychoterapii, która może Pani skutecznie pomóc w poradzeniu sobie z wymienionymi trudnościami.
Witam,
Tak, jak najbardziej podane objawy mogą występować w zaburzeniach nerwicowych, jednak ważne jest żeby zgłosić się do psychoterapeuty, który przeprowadzi szczegółowy wywiad. Ważne jest przede wszystkim żeby przeanalizować w jakich momentach występują te obciążające sytuacje, jakimi myślami najczęściej są spowodowane, jakie na co dzień potrzeby są niezaspokojone.
Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Kabała- Michna