Czy lek Dilatrend jest bezpieczny w ciąży?

5 odpowiedzi
Dzień dobry, mam 25 lat, mam stwierdzone nadciśnienie tętnicze i tachykardię zatokową. W tym roku poroniłam 2 ciąże. Teraz przygotowuję się do kolejnej i nie wiem czy lek który przyjmuję Dilatrend 6,25 / 2xdziennie będzie bezpieczny? Przed ciążami zdarzały mi się spore skoki ciśnienia nawet do 230/190 przy pulsie 180 (wynik ze szpitalnego holtera). W 1 ciąży brałam Bisocard 5, ale niestety ją poroniłam. W 2 ciąży miałam wzorowe ciśnienie, więc zalecono mi stopniowe odstawienie leku, ale wtedy mimo dobrego ciśnienia miałam cały czas puls ok.12. Tą ciążę też poroniłam. Po tym wszystkim ze względu na to, że ciśnienie nadal miałam w normie, ale puls był wysoki został przypisany mi Dilatrend, który biorę do teraz i czuję się bardzo dobrze. Czy ten lek mogę brać też w ciąży?
Dzień dobry! Dilatrend to lek z grupy tzw. beta-blokerów, podobnie jak Bisocard, jednak o nieco odmiennym mechanizmie działania. Standardy leczenia nadciśnienia tętniczego w ciąży dopuszczają stosowanie beta-blokerów, jednak nie są to leki pierwszego wyboru. Producenci z kolei zastrzegają, że nie powinny być stosowane w ciąży, chyba że spodziewane korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem. Dotyczy to obu przyjmowanych przez Panią preparatów. Wybór leku będzie zależał od Pani lekarza prowadzącego, w oparciu o znajomość szczegółów związanych z historią poronień oraz stopniem ciężkości nadciśnienia tętniczego.

Szanowna Pani.
Zapewne jest Pani pod opieką profesjonalistów, którzy czuwają nad tym, aby Pani była właściwie leczona. Zarówno Bisocard jak i Dilatrend należą do tej samej kategorii pod względem bezpieczeństwa terapii w ciąży - do tzw. kategorii "C". Przynależność leku do ej kategorii oznacza, iż nie można jednoznacznie oskarżać leku o niekorzystne działanie na płód jednak nie ma także podstaw, aby twierdzić, iż jest on w ciąży bezpieczny. Sądząc z krótkiego opisu sytuacji Pani, nie można wiązać faktu utraty ciąży z działaniem leków. Nadciśnienie tętnice ciężkie, III stopnia , z wartościami ciśnienia > 180mmHg jest zagrożeniem zdrowia dla Pani i bezpośrednim zagrożeniem dla płodu. Jeśli przy zastosowaniu preparatu Dilatrend udaje się dobrze kontrolować wartości ciśnienia tętniczego, to przeważają zdecydowanie argumenty za stosowaniem leku w ciąży nad obawą przed jego niekorzystnym działaniem.
Carvedilol (czyli substancja czynna w Dilatrendie) przenika do płodu i mleka matki - nie należy go stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Leku nie należy odstawiać nagle, lecz stopniowo, przez okres około 7-10 dni. Na podstawie Pani wywiadu ciąża powinna być prowadzona poza ginekologiem również przez kardiologa
Najbardziej przebadany lek z grupy b-blokerów w ciąży to metoprolol. Karwedilol(dilatrend) nie ma takiego piśmiennictwa. Przy poronieniach zaleca się pełną diagnostykę m.in w kierunku zespołu antyfosfolipidowego. Zalecam specjalistyczną poradnię patologii ciąży.
Szanowna Pani, niestety, większość leków nie ma wykonanych badań odnośnie do bezpieczeństwa ich stosowania u kobiet w ciąży. W tym aspekcie zalecenia dotyczące stosowania Dilatrendu (substancja czynna: karwedilol) i Bisocardu (bisoprolol) są takie same, jest to tzw. kategoria C, czyli: można stosować w czasie ciąży tylko wtedy, kiedy spodziewana korzyść dla pacjentki przewyższa możliwe ryzyko dla rozwijającego się dziecka. Sądzę, że w konkretnej sytuacji dotyczącej Pani (uprzednie 2 poronienia, ciężkie nadciśnienie) optymalne postępowanie powinien zaproponować Pani zespół złożony co najmniej z dwóch specjalistów - położnika i kardiologa (lub hipertensjologa, czyli specjalisty od leczenia nadciśnienia).