Czy leczony jęczmień może utrzymywać się kilka miesięcy ?

2 odpowiedzi
Dzień dobry,

w czerwcu tego roku lekarz okulista zdiagnozował u mnie jęczmień na górnej powiece lewego oka. Otrzymałem antybiotyk do stosowania miejscowego (Maxitrol) na 10 dni. Nie wiem czy to przez nieco protekcjonalną postawę okulisty ("przecież to tylko większy pryszcz") czy może przez nawał innych obowiązków nie doleczyłem schorzenia tj. jęczmień zmniejszył się do takich rozmiarów że mi nie przeszkadzał (być może była to już gradówka - nie wiem, nie poszedłem niestety na wizytę kontrolną). We wrześniu jęczmień znowu zaatakował i znowu był okulista i znowu Maxitrol na 10 dni. Tym razem jednak podszedłem poważniej do sprawy czego efektem była wizyta kontrolna po 10 dniach i otrzymanie antybiotyku ogólnego (jak to powiedział okulista: "armata na jęczmień") - Clindamycin (3x600mg). Efekt - 9 dniowa kuracja antybiotykowa, która mam wrażenie że wybiła wszystko w moim organizmie prócz ... jęczmienia. Ten ma się niestety dobrze. I w tym punkcie (abo inaczej mówiąc "w kropce") proszę Państwa o radę. Trzy wizyty u dwóch różnych okulistów, w sumie 29 dni terapii antybiotykowej a jęczmień jak był, tak jest. Czy mieli Państwo kiedyś podobny przypadek w swojej pracy ? Czy leczony jęczmień ma prawo tak długo się utrzymywać ? Czy jest jakaś skuteczna metoda na pozbycie się go ?

Będę wdzięczny za odpowiedź.
Bardzo często "jęczmień", czyli bakteryjne zapalenie gruczołów znajdujących się w powiece,
może przechodzić mimo leczenia w gradówkę.
Jeżeli, jak Pan podaje , jęczmień się zmniejszył a po pewnym czasie powiększył to prawdopodobnie mamy do czynienia z takim przypadkiem.
Gdy stan ma charakter nawracający wydaje się właściwe rozważenie leczenia chirurgicznego gradówki.
Nawracające jęczmienie i gradówki często mają swoją przyczynę w przewlekłym zapaleniu brzegów powiek.
Więcej informacji na ten temat znajduje się na mojej stronie internetowej okulista.com.pl
w zakładce choroby.

Dziękuję za pytanie. Przepraszam za brak kontaktu, wynikało to zobowiązań zawodowych. Proszę o informację, czy nadal chce Pan uzyskać odpowiedź.

Pozdrawiam Serdecznie