Czy kwalifikuję się do zabiegu wszczepienia płytki obciążającej powiekę.

1 odpowiedzi
Szanowny Panie Doktorze, mam pytanie, czy zabieg wszczepienia płytki obciążającej powiekę może być rozważany w następującym przypadku. Ojciec przeszedł operacje usunięcia nowotworu nerwu słuchowego w roku 2009. Połowa twarzy jest lekko porażona. Nie mógł zamykać jednego oka, po zabiegu doszło do zapalenia spojówki i celem zapobiegania dalszych problemów zszyto górną powiekę z dolną w jednym miejscu uniemożliwiając widzenie jednym okiem. W 2010 r. miał zawał po czym wszczepiono 2 stenty. Od 2009 skarży się na lekkie odczucie straty równowagi (jednak jest w stanie jeździć rowerem!) oraz emocjonalnie przeżywa przebyty zabieg nerwu słuchowego. Obecnie ma 76 lat i poza powyższym jest zdrowy i czuje się dobrze. Mieszka na Litwie. Byłabym wdzięczna za wstępną opinie i poradę. Dziękuję. Z poważaniem, RV.
Witam,
przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi. W tym przypadku jak najbardziej wskazane jest wszczepienie płytki złotej do górnej powieki w celu jej obciążenia, aby uzyskać domknięcie szpary powiekowej i zabezpieczenie gałki ocznej. Zapraszam do lektury artykułu mojego autorstwa w Advances In Clinical and Experimental Medicine - 2011, Vol. 20, 5
Ireneusz Łątkowski, Małgorzata Kuźlan, Piotr Drozdowski, Michał Knakiewicz, Jarosław Marek, Katarzyna Knakiewicz
Lid Loading in Facial Palsy - an Efficient Method of Treating Lagophthalmos. Taki zabieg może być wykonany w ramach oddziału chirurgii jednego dnia w SCM w Polanicy Zdroju. Koszt takiego zabiegu to 4000 PLN.
Z poważaniem,
Lek. Piotr Drozdowski
Specjalista Chirurgii Plastycznej