Czy krwiak po urazie mięśnia sam się wchłonie

6 odpowiedzi
Witam, 19.07.2017 uległam kontuzji podczas ćwiczeń (naderwanie w obrębie połączenia mięśniowo-ścięgnistego głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki, uszkodzenie włókien na odcinku poprzecznym ok3cm, retrakcja włókien mieśnia na ok 7mm, bez wyrażnego krwiaka-wynik usg z 20.07).Jestem po wizycie kontrolnej. Z usg wynika, iż pojawił się krwiak grubości do 7mm rozwarstwiający rozcięgna głowy przyśrodkowej m brzuchatego i m.płaszczkowatego na odcinku kilkunastu cm, krwiak o szerokości 26mm. Jestem po 10 zabiegach krioterapii, laseru i ultradżwięków w trackie terapii manualnej.Jestem bardzo aktywna fizycznie i chciałabym jak najszybciej wrócić do ćwiczeń:);stad moje pytanie do Państwa, dotyczące dalszego działania, czy krwiak się sam wchłonie-słyszałam o możliwości przyśpieszenia gojenia poprzez jego nakłucie,czy w moim przypadku istnieją przesłania , żeby to uczynić..Czy powinnam brać dalej zastrzyki przeciwzakrzepowe (neoparin)-rozpoczęłam brać szóstego dnia po urazie -wzięłam 10 nie wiem czy kontynuować ,,,jak mogę jeszcze przyśpieszyć gojenie i rekonwalescencję. Z góry dziękuję za odpowiedż i pozdrawiam
Krwiak się wchłonie. Odpowiednia rehabilitacja przyspieszy ten proces. Zastrzyki można odstawić jeśli w pełni obciąża pani chorą konczynę.

Witam. Niestety - czas czyni cuda...i tym przede wszystkim nalezy sie kierowac, no i oczywiscie samopoczuciem/bolem/stanem klinicznym. Odciazanie jest istotne, najlepiej calkowita przerwa od cwiczen, zeby moc jak najszybciej do nich wrocic. Nakluwanie naogol nie jest potrzebne, chyba, ze sa przeslanki: zwiekszony bol, zwiekszony obwod lydki - jesli jest co raz gorzej a nie lepiej. Moznaby wykonac kontrolne usg po ok. 3-4 tygodniach od urazu zeby ocenic proces gojenia, rozmiar krwiaka, etc. Pozdrawiam
Szanowna Pani,
z pewnością jest już Pani na innym etapie leczenia lub (mam nadzieję) po jego zakończonym. Jeżeli chodzi o krwiaki śródmięśniowe po urazach - różnie z nimi bywa. Nasze działania podczas leczenia polegają na minimalizowaniu negatywnych skutków ich "schodzenia". W większości wypadków zostają one "rozłożone" przez nasz organizm. W wielu sytuacjach też stanowią "fundament" do powstawania blizny. Trzeba wtedy walczyć z fizjoterapeutą, żeby miejsce to uelastycznić jak najbardziej, żeby nie stanowiło ono ryzyka kolejnego urazu. W razie dużego, ograniczonego krwiaka rzeczywiście można rozważyć jego ewakuację poprzez nakłucie (najlepiej pod kontrolą USG). W razie wątpliwości lub pytań - zapraszamy.
Serdecznie pozdrawiam
W takim przypadku warto skoncentrować się na terapii manualnej dodatkowo można używać maści z heparyną.
Pozdrawiam
dr n med Maciej Goch
Gojenie ww. uszkodzenia niestety wymaga czasu. Zwykle jest to okres około 4-5 tygodni.
By wspomóc regenerację naderwanego mięśnia można wykorzystać
masaż tkanek miękkich - aby usprawnić krążenie i odżywianie tkanek,
masaż tkanki bliznowatej powstałej w miejscu naderwania w celu jej uelastycznienia i zwiększenia ruchomości,
taping – by zabezpieczyć okolicę urazu i zmniejszyć ryzyko kontuzji przy podjęciu aktywności fizycznej,
pływanie - pozwaljące na pracę mięśnia w odciążeniu
Jeśli kończyna jest obciążana bez szyny czy ortezy - profilaktyka p/zakrzepowa nie jest wymagana. Punkcja krwiaka wydaje się nie mieć większego sensu zważywszy na jego wielkość i umiejscowienie.
Krwiak powoli, ale jednak będzie się wchłaniał, aczkolwiek zdarzały się przypadki zwapnień krwiaka. Proszę odstawić leki p/krzepliwe bo niestety zwiększają one objętość krwiaka. Tkanka łączna regeneruje do 90 dni tak więc decyzję co do powrotu powinien podjąć ortopeda wspólnie z fizjoterapeutą