Czy konieczny jest zabieg usunięcia kamienia z pęcherza moczowego kocura?

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Jeśli to możliwe chciałabym skonsultować konieczność przeprowadzenia zabiegu usunięcia kamienia z pęcherza moczowego kocura. Z badania USG pęcherza wynika, że jest złóg mobilny, hiperechogenny o wymiarach 7.8mm x 3.5mm i do drobny hiperechogenny osad.Z badań moczu wynika, że odczyn jest obojętny i nieliczne kryształki trójfosfor. am.magnez. Badania krwi są w porządku. Nerki ponoć też. Kot jest od ok 1 miesiąca na diecie zakwaszającej urinary s/o high dilution i dostaje lek doustnie. Czy na pewno nie ma szansy, ze ten kamień rozpuści się pod wpływem smej diety? Czy jest zbyt duży i zabieg jest konieczny? Jeśli konieczne są dodatkowe informacje czy wyniki badań, oczywiście mogę uzupełnić informacje. Będę wdzięczna za odpowiedź, uspokoi mnie to, że na pewno nie oddaję kota do pokrojenia niepotrzebnie.
Dzień Dobry. Na podstawie przedstawionych wyników badań uważam, że jest szansa na rozpuszczenie złogów przy zastosowanej profilaktyce, ale należy wykonywać kontrolne badania moczu 1 raz w miesiącu oraz badanie usg co 3 miesiące. Proponowałabym też wprowadzenie suplementu osłaniającego oraz dezynfekującego pęcherz moczowy np. Urinodol mini lub inny.

Dzień dobry, można spróbować dietę obniżającą ph i sprawdzać na usg, czy kamień się zmniejsza. Oczywiście w sytuacji kiedy objawy nie są na tyle dokuczliwe dla kota, że możemy sobie pozwolić na czekanie. Jeśli dieta nie przyniesie efektu lub u kota występuje silny dyskomfort, krwiomocz lub zatkanie cewki, leczenie chirurgiczne jest niezbędne.
W takim wypadku zabieg operacyjny jest najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem. Kryształy struwitowe owszem rozpuszczają się przy zakwaszeniu moczu ale przy tej wielkosci będzie trwało to bardzo długo. Dodatkowym ryzykiem jest że podczas rozpuszczania kamień może w pewnym momencie osiągnąć średnicę na tyle mała że "wpadnie" do cewki moczowej i po zablokowaniu się na wysokości kości prącia całkowicie zatrzymać odpływ moczu. Stan taki nierzadko kończy się amputacją prącia.
Reasumując w przypadku Pani kota mocno sugerowałbym wykonanie zabiegu cystotomii i operacyjnego usunięcia kamienia z pęcherza.