Czy kiedyś zniknął obiawy choroby Sudeka?

2 odpowiedzi
Witam. We wrześniu 2015 roku złamałam nasadę dalszej kości promieniowej ręki lewej. Gips założony był na 5 tygodni, ręka według lekarza zrastała się dobrze, gips zdjęty był po 5 tygodniach bez prześwietlenia. Orteza została założona też na 5 tygodni, ręka była strasznie spuchnięta, czerwona. Zgłosiłam się na ostry dyżur, tam lekarz ortopeda stwierdził chorobę Sudeka, przepisał tabletki: osteogenon, campos osteom, cyklom 3 forte. Za 4 dni po też wizycie pojechałam prywatnie do lekarza i tam Doktor stwierdziła wyraźny zanik kostny i potwierdziła diagnozę wcześniejszą. Przez 4 tygodnie byłam na rehabilitacjach, które troszkę pomogły, ale ręka dalej boli do samego ramienia, nie mogę zginać dłoni, blokuje się, nadgarstek nie pracuje jak powinien, a o podnoszeniu czegoś cięższego nie ma mowy. Lekarz prowadzący historię choroby twierdzi, że jest dużo lepiej. Moje pytania są takie, czy skutki choroby zostaną, że już ze mną i czy ręka będzie zawsze bolała? Czy gdyby nie błąd człowieka zakładającego gips i lekarza, który tego nie sprawdził ręka mogłaby być teraz zdrowa? I czy 5% uszczerbku na zdrowiu to odpowiednia ocena do tak poważnych konsekwencji jakie teraz ponoszę. Nie stać mnie na leczenie prywatne, a lekarz na NFZ umywa ręce. Szukam pomocy i fachowej opinii.
Szanowna Pani,
1. niewielka część pacjentów po przebytej algodystrofii współczulnej (chorobie Sudeka) może mieć trwałe dysfunkcje chorego narządu ruchu
2. nie jestem w stanie odpowiedzieć czy gips był dobrze założony czy nie i czy wpłynęło to na powstanie choroby Sudeka
3. ocenę uszczerbku na zdrowiu powinna Pani mieć zawartą w umowie ubezpieczeniowej; nie znając umowy nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.
pozdrawiam,
Rafał Mikusek - ortopeda traumatolog

Dzień Dobry
Niestety skutki mogą być trwałe ale bez badania fizykalnego i oceny dokumentacji trudno to w pełni potwierdzić. Oczywiście istnieją metody, które mogą ewentualnie pomóc i poprawić Pani stan.
Algodystrofia jest jednym z powikłań, które może wystąpić w trakcie leczenia złamania kości przedramienia przy zachowaniu pełnej staranności.
Co do ewentualnego uszczerbku na zdrowiu to musi się Pani skontaktować z ubezpieczycielem i dokładnie zapoznać z warunkami polisy.