Czy kapsułka endoskopowa jest w stanie zastąpić kolonoskopie? Pytania dopełniające, jakie części prz

5 odpowiedzi
Czy kapsułka endoskopowa jest w stanie zastąpić kolonoskopie? Pytania dopełniające, jakie części przewodu pokarmowego można zbadać kapsułką endoskopową oraz jakie są plusy i minusy takiej kapsułki?
Kapsułka endoskopowa nie zastąpi kolonoskopii ani kolonoskopia kapsułki, ponieważ są to zupełnie inne badania. Kolonoskopia ocenia jelito grube i to najlepsze badanie do sprawdzenia tej części przewodu pokarmowego, jest badaniem refundowanym. Badanie kapsułkowe stosuje się raczej do oceny jelita cienkiego, jest to badane płatne.

Kapsułka endoskopowa nie zastępuje kolonoskopii - bada tylko jelito cienkie. Pozdrawiam
Dzień dobry

Badanie kapsułką endoskopową jest badaniem statycznym - otrzymujemy wynik w postaci bardzo dużej ilości zdjęć, jednak nie ma możliwości sterowania urządzeniem podczas badania jak przy tradycyjnej kolonoskopii. Poza tym badanie jest stosowane głównie w ocenie trudno dostępnego odcinka przewodu pokarmowego jakim jest jelito cienkie.
Dlatego to badanie nie jest w stanie zastąpić kolonosopii.
Plusem badania jest z pewnością mniejszy dyskomfort podczas jego przeprowadzenia.

Pozdrawiam
Jasiuk
Witam serdecznie,
Endoskopia kapsułkowa nie jest w stanie zastąpić kolonoskopii. Kolonoskopia jest badaniem jelita grubego, do którego wykorzystuje się giętki endoskop wprowadzony przez odbyt. Podczas takiego badania może być odczuwalny dyskomfort oraz dolegliwości bólowe. Endoskopia kapsułkowa jest wykonywana u pacjentów, którzy muszą mieć przeprowadzoną diagnostykę jelita cienkiego. Podczas takiego badania pacjent połyka kapsułkę, która, przesuwając się przez przewód pokarmowy, wykonuje serię zdjęć obrazując wnętrze jelita cienkiego, po czym zostaje wydalona w sposób naturalny, nie powodując żadnych dolegliwości.
Pozdrawiam
Szanowna Pani.Szanowny Panie, Endoskopia kapsułkowa jest procedurą, która korzysta z maleńkiej kamery bezprzewodowej, którą fizycznie połyka pacjent. Podczas przemieszczania się kapsułki przez układ pokarmowy, aparat w niej umieszczony wykonuje tysiące zdjęć tworząc film, który jest następnie poddawany analizie lekarza.

Endoskopia kapsułkowa pomaga lekarzowi zobaczyć wnętrze jelita cienkiego - miejsca, do których dostęp w tradycyjny sposób (gastrofiberoskopia, kolonoskopia) jest praktycznie niemożliwy. Jest przy tym badaniem bezpiecznym, dobrze tolerowanym przez pacjentów, można je wykonać ambulatoryjnie u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 9-10 lat. W trakcie badania (rejestrowania) pacjent może kontynuować swoją zwykłą codzienną aktywność i w żaden sposób nie odczuwa obecności kamery w swoim organizmie.
Przeciwwskazania do wykonanie badania - kapsułką endoskopową: zwężenie i niedrożność przewodu pokarmowego, przetoka (na podstawie wcześniej wykonanych badań), zaburzenia połykania i motoryki przewodu pokarmowego, wszczepiony stymulator serca, kardiowerter-defibrylator, ponieważ fale radiowe emitowane przez kapsułkę endoskopową mogą zakłócać pracę tych urządzeń i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia
przebyte liczne operacje brzuszne (zrosty), ciąża. Pozdrawiam serdecznie