Czy jezeli terapie manualna u fizjiterapeuty + zabiegi fali uderzeniowej, cwiczenia w domu, sterydy

1 odpowiedzi
Czy jezeli terapie manualna u fizjiterapeuty + zabiegi fali uderzeniowej, cwiczenia w domu, sterydy w zastrzykach nie przynosily poprawy przy entezopatii przyczepu sciegna achillesa i rozciegna podeszwowego to zostaje cos jeszcze poza PRP i operacja? Jaki jest najlepszy schemat podawania PRP? Poki co jedna iniekcja po 5tygodniach dala bardzo mało poprawy.
Jaka skuteczność ma leczenie operacyjne entezopatii przyczepu sciegna achillesa i rozciegna podeszwowego? Czy wykonuje sie go w narkozie czy znieczuleniu miejscowym? Kiedy mozna zaczac normalnie funkcjonowac (mowie o chodzeniu np na krotkie spacery) po takiej operacji? Czy leczenie operacyjne daje trwale efekty? Czy zabieg jest refundowany? Jezeli tak to jaki moze byc czas oczekiwania w kolejce i pod jaka nazwą go szukac?
Dzień dobry,
Jeśli dotychczasowe terapie, takie jak terapia manualna, zabiegi falą uderzeniową, ćwiczenia i sterydy w zastrzykach, nie przyniosły poprawy w przypadku entezopatii przyczepu ścięgna Achillesa i rozcięgna podeszwowego, istnieją inne opcje leczenia do rozważenia.
Najbardziej polecanym jes I- PRF (autologiczna fibryna bogatopłytkowa). To substancja uzyskiwana z krwi pacjenta, bogata w czynniki wzrostu, fibryna, komórki macierzyste, które mogą pomóc w regeneracji tkanek. W niektórych przypadkach konieczna jest seria iniekcji PRF [2-4], a nie tylko jedna. Schemat podawania PRF jest ustalony na co 4-6 tygoni.
Leczenie operacyjne: Skuteczność operacji entezopatii przyczepu ścięgna Achillesa i rozcięgna podeszwowego zależy od wielu czynników. Może być wykonywana zarówno w narkozie, jak i w znieczuleniu miejscowym, w zależności od sytuacji. Rekonwalescencja: Po operacji pacjenci zazwyczaj mogą zaczynać normalnie funkcjonować po kilku tygodniach, ale czas rekonwalescencji zależy od rodzaju operacji i indywidualnej odpowiedzi organizmu.
Trwałość efektów: Operacja może przynieść ulgę i poprawę, ale nie zawsze zapewnia trwałe efekty. Trwała skuteczność zależy od wielu czynników. Z reguły wyleczenie udaje się uzyskać w sposób zachowawczy z zastosowaniem autologicznej fibryny bogatopłytkowej oraz odpowiedniego protokołu rehabilitacji

Z poważaniem,
Dr Paweł Sokołowicz