Czy jestem ofiarą depresji poporodowej?

2 odpowiedzi
Witam, Jestem 4 miesiące po urodzeniu drugiej córki. Do wszystkiego muszę się zmuszać (nawet do uprawiania ukochanego sportu) i mam poczucie śmiertelnego zmęczenia (a dziecko nie śpi najgorzej w nocy). Najgorsze jest to, że nie umiem przestać jeść. Czuje notoryczny głód i brak jakiejkolwiek silnej woli, żeby przestać, a nawet motywacji. Oczywiście są dni, kiedy mam energie, ale wydaje mi się, że działam wtedy jak automat bez radości i pasji. O pożyciu z partnerem lepiej nie wspominać. Czy to depresja? Jak radzić sobie z jedzeniem? Jestem sportowcem nie mogę tak tyć.
Witam,
Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ diagnoza jest procesem do którego niezbędny jest kontakt osobisty. Opisywane przez Panią problemy mogą mieć wiele źródeł. Zachęcam do kontaktu ze specjalistą.
Pozdrawiam

Wymienione przez Panią objawy: przymus jedzenia, obniżony nastrój, spadek libido, zmęczenie niska samoocena, mogą wskazywać na depresje. Równocześnie czytając Pani zapytanie, miałam poczucie, bardzo dużych wymagań Pani, w stosunku do samej siebie. Czas po urodzeniu dziecka i macieżyństwo, nie zawsze można w takim stopniu, jaki by się chciało pogodzić z dotychczasowym trybem życia. Jeśli pojawią się nastroje depresyjne, to sygnał, że w pierwszej kolejności powinna Pani zadbać o swój spokój emocjonalny, aby choroba się nie rozwinęła. Depresja to stan w którym dominuje niemoc, bezsilność i utrata sensu. Logiczne myślenie i tłumaczenie sobie, zwykle nie pomaga. Pomaga natomiast zadbanie o siebie, ustalenie priorytetów, zaakceptowanie, iż w pewnych obszarach życia będę narazie przeciętna. Godzinie obowiązków rodzicielskich, pracy i pasji, przy symptomach depresyjnych jest niemożliwe. Raczej narasta poczucie frustracji, że nie można się wyrobić. Czas, aby sięgnęła Pani po wsparcie bliskich, poszukała wsparcia specjalisty psychoterapeuty. Ważne jest, aby o swojej niemocy rozmawiała Pani z bliskimi, angażowała ich w pomoc sobie. Proszę zdecydować co jest najistotniejsze na ten moment, jakiego wsparcie potrzebuje Pani od partnera. Ma Pani sporo na sobie, jako mama dwójki dzieci, które z pewnością wymagają dużo uwagi. Mitem, którym karmią nas media, jest kobiety, która ze wszystkim się wyrabia. Coś zawsze się odbywa kosztem czegoś - to sztuka kompromisu.