Czy jest możliwość ustawienia zbyt dużego promieniowania na aparacie rentgenowskim podczas wykonywan

1 odpowiedzi
Czy jest możliwość ustawienia zbyt dużego promieniowania na aparacie rentgenowskim podczas wykonywania RTG klatki piersiowej? Czy jest jest jakiś maksymalny zakres, który można przez pomyłkę ustawić, czy są limity?
Wczoraj miałam RTG, były 2 kobiety ( z pewnością technik radiolog) i praktykantka, która obsługiwała sprzęt. Po zrobieniu zdjęcia, jedna pani technik zaczęła głośno krzyczeć: "Co Ty wyprawiasz? To jest przecież młoda dziewczyna?" Potem powiedziała do praktykantki, że w złym momencie kazała mi zrobić wdech przez co zdjęcie jest rozmazane i trzeba powtórzyć. Mimo mojego pytania, nikt nie wytłumaczył mi co się stało i przez to boję się, że praktykantka mogła ustawić zbyt wysokie promieniowania, które mogło mi poważnie zaszkodzić. Dodam, że miałam fartuch ochronny na narządach rozrodczych.
obecnie używane aparaty wyposażone są w systemy automatycznej kontroli ekspozycji ; współczesne aparaty generują obrazy wysokiej jakości przy zastosowaniu możliwie niskich dawek promieniowania RTG. Wiadomo- lepiej zrobić zdjęcie raz niż więcej razy,ale jednocześnie brak jest wyraźnych danych na ten temat wskazujących na szczególnie podwyższone ryzyko dla pacjenta po powtórzeniu jednego badania RTG.