Czy jeden epizod maniakalny, wywołany przez sytuacje zewnętrzne, świadczy już o CHAD? Czy od tej por

4 odpowiedzi
Czy jeden epizod maniakalny, wywołany przez sytuacje zewnętrzne, świadczy już o CHAD? Czy od tej pory leki trzeba brać całe życie? Poza tym jednym epizodem maniakalnym, mam problemy raczej z lękiem niż z depresją przez co mam wątpliwości co do diagnozy. W sytuacjach stresowych, najczęściej przy dużych życiowych zmianach odczuwam jakby "odcięcie umysłu", pustkę w głowie, ogromne problemy z koncentracją, rozumieniem co ktoś do mnie mówi, pamięcią, poprostu czuję jakbym traciła swoją inteligencję. Myślę ze prowadzi to w pewnym stopniu do spadku nastroju, ponieważ te objawy blokują możliwość normalnego funkcjonowania. Proszę o poradę ponieważ nie jestem zadowolona ze współpracy z lekarzem, wiele kwestii nie zostało mi wyjaśnionych i szukam nowego specjalisty. Czy psychoterapia byłaby pomocna w moich problemach? Bardzo chciałabym to wszystko pokonać bez leków, jestem osobą młodą, czuję że leki nie wpływają na mnie dobrze, poza tym martwią mnie ich skutki uboczne, chociażby to iż mogą powodować problemy w posiadaniem dzieci, paradoksalnie również problemy z koncentracją i pamięcią, a przecież z nimi właśnie chciałabym się uporać. Obecnie powoli odstawiam leki, tak więc pytanie to zadaję do psychoterapeutów, czy terapia mogłaby być jedyną formą leczenia?
Witam, jak najbardziej zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii. Terapia umożliwia uporanie z tego rodzaju lękiem. Wymaga jednak czasu. Pozdrawiam - Krzysztof Pawłuszko

Szanowny Panie, zgodnie z tym co pisał mój poprzednik zgadzam się, iż psychoterapia jest docelową i właściwa metoda pracy z lękiem. Jednakże objawy CHAD, czy też Manii (bo pisze Pan zarówno o CHAD, jak i o pojedynczym epizodzie maniakalnym) sugerowałyby, iż należy podjąć leczenie farmakologiczne; psychoterapia przy tych jednostkach chorobowych jest metodą wspomagającą i ułatwiającą utrzymanie pożądanej zmiany.
Jeżeli natomiast ma Pan wątpliwości, co do diagnozy, to zachęcam skonsultować swoją sytuację z innym specjalistą. Najlepiej w Poradni zdrowia Psychicznego lub gabinecie prywatnym,w którym w zespole pracują lekarz psychiatra i psycholog/psychoterapeuta.
W opisywanej przez Pana sytuacji ważnym byłoby odpowiedzieć sobie co jest przyczyną problemów, a co skutkiem (objawem). Lęki, koncentracja, uwaga, to są tematy nad którymi można pracować psychoterapeutycznie. Jednakże, o ile diagnoza CHAD okazałaby się prawdziwa, to jest to kwestia wyrównania pracy mózgu; tutaj wskazane byłyby leki, przynajmniej na jakiś czas.
Zachęcam do pogłębionej konsultacji swojego problemu.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Jeśli był, to jeden rzut maniakalny, to nie można powiedzieć na 100%, że jest to chad. Myślę, że intuicyjnie sama Pani odpowiada sobie na pytanie, czy terapia będzie odpowiednia. Tak, jak najbardziej, będzie mogła Pani przyjrzeć się tym objawom i przepracowywać je tak, aby lepiej radzić sobie z nimi i poznać ich genezę. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Dzień dobry
Jeśli nie jest Pani zadowolona z pomocy psychiatry, to warto szukać innego. We Wrocławiu polecam dr Tomasza Pawłowskiego lub Krzysztofa Małyszczaka.
Psychoterapia jest forma wsparcia więc warto się jej podjąć w gabinecie lub choćby on-line. Pozdrawiam i zapraszam na sesję.