czy istnieje alternatywa rurki intubacyjnej

4 odpowiedzi
Witam. Mam pytanie czy istnieje jakaś alternatywa rurki intubacyjnej ? Wiem z innych źródeł że istnieje maska krtaniowa i wiele innych rzeczy - tyko nie chcę tej rurki :( za rok mam operację przegrody nosowej w narkozie i niestety będę musiała być intubowana tylko że ja nie chcę tej rurki wolę coś innego
Szanowna Pani,
proszę nie demonizować rurki intubacyjnej. Tak naprawdę jest to dobrodziejstwo nowoczesnej medycyny. Umożliwia znakomitą kontrolę czynności życiowych pacjenta, a przede wszystkim oddychania. Redukuje do zera ryzyko przedostania się jakichkolwiek treści do dróg oddechowych itp itd. Można by piać na jej temat hymny pochwalne. Dawniej kiedy nie było rurek intubacyjnych operacje w zakresie nosogardzieli, czy jamy ustnej były bardzo ryzykowne z uwagi na możliwość zachłyśnięcia, przedostawania się krwi etc - a są to bardzo dobrze unaczynione okolice ciała. Jest to tym bardziej istotne, że podczas zabiegu w obrębie głowy, pacjent jest przykryty jałowymi serwetami i zupełnie nie widać jego twarzy. Natomiast w kwestii jakichś alternatywnych form zabezpieczenia drożności dróg oddechowych. Owszem są pewne możliwości techniczne, ale to już należy porozmawiać ze znieczulającym anestezjologiem. W ogóle należałoby poznać osobiście człowieka, od którego zależy Pani bezpieczeństwo. To niesprawiedliwe, że wszyscy pacjenci wiedzą kto ich operował, natomiast dla większości z nich anestezjolog pozostaje anonimowy. Życzę owocnych negocjacji. Z poważaniem Andrzej Żytkowski
ps. Jeszcze raz proszę nie wyolbrzymiać zabiegu jakim jest intubacja i samej rurki. Rękoczyn jest zupełnie bezpieczny, a rurka z tak delikatnego i przyjaznego człowiekowi tworzywa, że nie ma czego wyolbrzymiać. Natomiast ból gardła po operacji, to kolejny mit szerzony przez wiecznych malkontentów.

Istnieje kilka patentów zastępujących klasyczną intubację, jednym z nich jest właśnie maska krtaniowa (LMA). Inne są mało popularne i tez wiążą się z wprowadzeniem rurki do tchawicy. Teoretycznie znieczulenie do plastyki przegrody nosowej można by wykonać z użyciem LMA. Prawdopodobnie jednak operator nie zgodzi się na to, bowiem jej sztywny wylot, wystający z ust, będzie mu znacznie przeszkadzał w dostępie do jamy nosowej. Proponuję nie kompilkować - zabieg intubacji jest przeprowadzany już po tym jak pacjent głęboko zaśnie, ryzyko wszelkich powikłań też należy do niskich, więc nie ma się czego bać.
Owszem jest taka alternatywa, ale nie do każdego rodzaju operacji. Operacja przegrody nosa wiąże się z niebezpieczeństwem zachłyśnięcia krwią w przypadku maski krtaniowej, a rurka intubacyjna zabezpiecza przed tym.
Witam
Przy operacji przegrody zdecydowanie tylko rurka intubacyjna w pełni zabezpieczy drogi oddechowe. Więc nie ma wyboru.