Czy i w jaki sposób można leczyć jeden z objawów BPD jakim jest "zaburzenie w obrębie i niepewność c

5 odpowiedzi
Czy i w jaki sposób można leczyć jeden z objawów BPD jakim jest "zaburzenie w obrębie i niepewność co do obrazu ja oraz celów i wewnętrznych preferencji", czy ten objaw może wystąpić w jakimś innym zaburzeniu niż osobowość chwiejna emocjonalnie?
Dzień dobry,
Ten objaw, chociaż bardzo klasyczny dla osobowości chwiejnej emocjonalnie, może występować również przy innych zaburzeniach szczególnie dotyczących sfery lękowej.
Jedną z najlepiej udokumentowanych technik terapeutycznych jest tutaj szkoła psychodynamiczna.

To, co Pan/Pani opisuje, dotyczy szerszej kwestii, jaką jest niestabilna tożsamość. Aby wiedzieć, czego chcę, co lubię, żeby móc określać cele życiowe, mieć świadomość, co jest zgodne ze mną, a co jest mi obce, potrzebuję spójnego poczucia siebie, czyli właśnie tożsamości. Zakłócenia w tej sferze są charakterystyczne dla wielu typów zaburzeń osobowości i stoją o podłoża ogromnego poczucia cierpienia, z jakim wielu pacjentów przychodzi do gabinetu psychoterapeutycznego. Niewątpliwie jest to bardzo ważny obszar pracy podczas psychoterapii i jak najbardziej podlega leczeniu.
Dzień dobry, objaw o którym Pani pisze może występować w różnych rodzajach zaburzeń osobowości i niewątpliwie wpływa on na całość funkcjonowania przynosząc niemałe cierpienie. Jest to stan, który można leczyć, w dobrze dobranej psychoterapii, która skupia się na leczeniu poczucia Ja i innych ważnych bliskich osób. Niezbędna w leczeniu jest również motywacja do przyglądania się sobie i wprowadzania zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu. Polecam psychoterapię psychodynamiczną w modelu terapii skoncentrowanej na przeniesieniu (TFP).
Pozdrawiam serdecznie
Witam, Polecam udać się na konsultacje do specjalisty, aby szerzej omówić dany temat. Pozdrawiam serdecznie
Witam, w praktyce ten objaw nie występuje wyłącznie wśród osób z zaburzeniem osobowości z pogranicza, choć rzeczywiście jest to dla nich powszechne. Z drugiej strony, pojedynczy objaw nie świadczy o zaburzeniu osobowości, ponieważ osobowość jest niezwykle złożonym konceptem i wymaga szczegółowej analizy na wielu polach, aby móc potwierdzić jej zaburzenie.

W przypadku, kiedy dochodzi do diagnozy i otrzymujemy potwierdzenie zaburzenia osobowości, znane są trzy nurty, które są spostrzegane jako najbardziej skuteczne w tego typu pracy: terapia schematów, dialektyczno-behawioralna oraz psychodynamiczna.