Czy hirudoterapia na miażdżycę kończyn jest skuteczna?

4 odpowiedzi
Panie Doktorze, czy osobie w wieku 86 lat, z miażdżycą kończyn, po 4-krotnym operowaniu kończyny dolnej - udrażnianie tętnicy udowej, stenty itp, można zastosować hirudoterapię. Noga jest zagrożona (lekarze nie dają nadziei na polepszenie stanu) palec mały nogi sinieje i stopa boli. Osoba ta nie ma cukrzycy, jest w dobrym stanie ogólnym, tylko to krążenie...
Proszę o odpowiedź albo jakąś wskazówkę, dziękuję, Anna L.
Nadzieją na uratowanie życia jest pewnie amputacja kończyny dolnej

Witam Panią, wydaje się że lepiej wykonać sympatektomię lędźwiową farmakologiczną kiedy już wyczerpano wszystkie możliwości leczenia zabiegowago i włączyć cilostazol jeżeli nie ma przeciwwskazań. Pozwoli to być może obniżyć poziom amputacji, jeżeli sa już zmiany niedowracalne- martwica koniczna jest amuptacja w celu ratowania życia.
Nie ma danych naukowych na temat hirudoterapii w niedokrwieniu kończyn. Z drugiej strony terapia taka jest dość bezpieczna wg mojej wiedzy. Jeśli przebieg niedokrwienia kończyny jest niekorzystny i lekarze prowadzący nie dają nadzie na poprawę ma Pani dwa wyjścia: czekać albo spróbować postępowania niestandardowego. Obie opcje mogą okazać się niekorzystne (może np. dojść do powikłań miejscowych po zastosowaniu pijawek). Takie decyzje należy podejmować ewdentnie indywidualnie pamiętając o podstawowej zasadzie:po pierwsze nie zaszkodzić.
Dobry wieczor, tak hirudoterapia w miażdżycy jest skuteczna, jednak wskazania nie mozna ustalić nie widzac pacjentki, pozdrawiam