czy gronkowiec w nosie jest powodem ciągłego kataru?

4 odpowiedzi
witam. Panie doktorze moja 19-miesięczna córka od roku ma nawracający katar. Teraz trwa on prawie trzy miesiące. Lekarz rodzinny wykluczył alergię,gdyż katar ma różne kolory. Robiony był wymaz z nosa i wyszedł gronkowiec (jakiś pozytywny), ale laryngolog stwierdził że ten jest nie groźny i się go nie leczy. Ale prawie żadne krople nie działają jedynie z neomycyną, ale to na krótką chwile. Po tygodniowej przerwie katar powraca i co chwile jest niewielkie zapalenie ucha. proszę o odpowiedź czy wykonać jeszcze jakieś badania czy jakieś inne leki trzeba brać. Dziękuje za odpowiedź.
"Różnokolorowość" kataru nie świadczy o tym że pacjent nie jest alergikiem . 30 % populacji jest nadkażona "gronkiem" i nie zdaje sobie z tego sprawy ( nie ma zauważalnych dolegliwości) co nie znaczy że katar zwłaszcza długotrwający nie może dawać innych negatywnych skutków ,zwłascza że wspomina Pani o "niwielkim zapaleniu ucha " mając pewnie na myśli wysiękowe zapalenie ucha środkowego czy nieżyt trabki słuchowej co błachą sprawą już nie jest . U dzieci oprócz alergii takie objawy może dawać przerost migdałka gardłowego lub inne schorzenia . Jeśli te krople z neomycyną to tzw krople robione w któreych składzie jest Hydrocortison i lub ephetonina to raczej dzięki tym składnikom katar ustępuje a bez ich działania wraca a nie dzięki Neomycynie . Proszę zwrócić się do laryngologa z pytaniem czy nie byłoby dobre spróbować leczenia syropem p/alergicznym a nawet krótkotrwale sterydem donosowym ? Pozdrawiam A.K PS ewentualnie zrobić fiberoskopię nosogradła i nosa ( a może i ciało obce w nosku tkwi ? )

Trzeba wyjaśnić, czy problem ten nie wynika ze znacznie powiększonego migdałka gardłowego?
Pozdrawiam,
Prof. A. Krzeski
Witam serdecznie!
Proszę wykonać badania endoskopii nosogardła lub RTG nosogardła + badanie audiometrii impedancyjnej. Po uzyskaniu wyników badań można ukierunkować dalsze leczenie.

W przypadku pytań/wątpliwości, ukierunkowania dalszego postępowania proszę o kontakt!

Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
W takim wypadku można spróbować zastosować maść z mupirocyną 2xdz do obu nozdrzy przez 7 dni