Czy dowiem się u pana jak rozmawiać z matką która przejawia objawy choroby psychicznej?

9 odpowiedzi
Rodzice się nie dobrali od początku , ojciec alkoholik swoje nabroił , teraz matka ktora uroiła sobie zdradę, po mojej opinii na ten temat zrobiła sobie ze mnie wroga, całe zycie stałem za nią murem ślepo, widząc jej niedorzeczne historie nie przytaknąłem na wszystko i już nie wiem co z tym zrobić i co radzić młodszemu bratu który nadal mieszka w tym domu.
Rozumiem, że za tym pytaniem stoi chęć zrozumienia i zmiany postępowania rodziców, szczególnie matki. To bardzo trudne, ponieważ nie mamy mocy zmieniania ludzi. Ludzie zmieniają sie tylko wtedy kiedy sami tego zechcą. Matka prawdopodobnie nieświadomie wywołuje u Pana poczucie winy, które trzyma Pana w emocjonalnym szachu. Nie wiem jak rozmawiać z Pana matką ale wiem, że jedynym rozwiązaniem jest zaopiekowanie sie sobą przez odkrycie swoich potrzeb i przyznania sobie prawa do własnego zycia. Rozwiązaniem dla Pana i Brata jest separacja, która nie jest odizolowaniem sie tylko wytyczniem zdrowych granic między rodzicami i dziećmi. Pisze Pan, że stał murem za matką, można powiedzieć, że to silny związek... pytanie tylko czy on Panu służy... Podsumowując nie wiem jak rozmawiać z Pana matką, ale mogę pomóc Panu nauczyć się rozmawiać z samym sobą.

Dzień Dobry, akurat jestem kobietą :)
bardzo wstępnie bo za mało wiem o całej sytuacji w Państwa Domu.
Nie należy zgadzać się na urojenia - czyli jeżeli nie zgadza się Pan z czymś np. wersję matki warto się od tego oddzielać i przedstawiać swoje zdanie. Dla młodszego brata wykonał Pan, już ważną pracę wyprowadzając się z domu pokazał mu Pan że to można zrobić, on też kiedyś może. Ponadto dla brata to jest cenne, że jest ktoś spoza domu i ma swoje zdanie.
Mam nadzieję że to jakoś pomoże Panu. Pozdrwiam, Dorota Szykulska-Paprocka
Witam,
Wyobrażam sobie, że ciężko jest funkcjonować w poczuciu, że matka traktuje Pana jak wroga i rozumiem, że troszczy się Pan o brata. Aby móc cokolwiek doradzić, musiałabym dokładnie zorientować się w Pana historii, a jest to możliwe jedynie podczas osobistych spotkań w gabinecie. Gdyby był Pan zainteresowany umówieniem terminu, to proszę o kontakt telefoniczny: 602 67 00 62.
Pozdrawiam,
Aleksandra Krzywińska
Witam,
Proponuję na początek konsultację psychologiczną. Może ona służyć przyjrzeniu się Pana obszarom Pana wpływu na obecną sytuację i zachowanie matki.
Pozdrawiam,
Marta Śmieszek
Witam. Rozumiem, że jest Pan w takim momencie swojego życia, że chce Pan postępować zgodnie ze sobą. Z tego co Pan pisze widać, że zależy Panu na dobru młodszego brata. Wyobrażam sobie, że musi być Panu trudno w sytuacji, w której brat mieszka z rodzicami i jest od nich prawdopodobnie jeszcze zależny. Myślę, że warto sobie zadać pytanie na ile ma Pan realny wpływ na tę sytuację?
Pana matka powinna rozmawiać najpierw z psychologiem, być może wtedy sama zechce pomówić z dziećmi gdy pozna swoje problemy. Zalecam terapię rodzinną.psycholog Agnieszka Truszkowska
Szanowny Panie,
przepraszam, ze dopiero odpisuje, ale nie widziałem wcześniej tej wiadomości.
Sytuacją, którą Pan opisuje, wygląda na kryzysową.
Pana matka jest przede wszystkim kobietą i ma prawo do bycia w konflikcie z mężem.
Skąd podejrzenie o występowanie choroby psychicznej ?
Mam niestety za mało informacji, by móc zalecić konsultacje lekarską. Jak Pan się czuje z ta sytuacja? Jak odnajduje się Pana brak? ojciec?
Z poważaniem
Michał Sawicki
Nie ma prostej odpowiedzi na takie pytanie. Jeżeli Pana matka jest chora psychicznie i zostało to stwierdzone przez lekarza, to prawdopodobnie jest leczona i to jej lekarz mógłby wyjaśnić sposób postępowania z nią. Dyskutowanie z przekonaniami i urojeniami człowieka chorego psychicznie nie ma sensu, gdyż żyje on we własnym świecie. Jeśli chciałby Pan porozmawiać o swoich relacjach z matką i dokładniej wyjaśnić swoje wątpliwości, to zapraszam do mojego gabinetu. Z poważaniem. Urszula Gołębiewska
Witam, Oczywiście w ramach świadczonych przeze mnie usług istnieje tez możliwość skorzystania z poradnictwa psychologicznego. Myślę że warto zadbać o siebie i swój komfort psychiczny. Widzę, że dużo rzeczy robi Pan dla dobra rodziny, jednak mam wrażenie, że zupełnie zapomina Pan w tej sytuacji o sobie.
Pozdrawiam
Aleksandra Tyszka