Czy dla 5 letniego dziecka można zrobić korekcję uszu?

4 odpowiedzi
Witam. Moja córka ma bardzo odstające uszy i bardzo cienkie małżowiny, w sięrpniu skończy 5lat jednak dzieci już zaczynają ,,zwracać uwagę" na jej uszy. Czy jest możliwość zrobienia dziecku w tym wieku korekcji uszu?
Witam, ze względu na nieukończony wzrost małżowiny usznej, nie powinno wykonywać się zabiegów korygujących uszy przed 7 r.ż. Pozdrawiam, T.Witwicki

Szanowna Pani,
operacja korekcji uszu może być wykonana u 5letniego dziecka; warunkiem wykonania jest jednodniowa hospitalizacja i ogólne znieczulenie dziecka. Kwalifikacja do takiego zabiegu odbywa się po wizycie i bezpośrednim kontakcie z pacjentka i opiekunami. Zapraszam.
Ukłonu - Matuszewski
Witam,
Są chirurdzy, którzy podejmują się operacji odstających uszu od 4 roku życia. Ja w swojej praktyce operuję dzieci od 9 roku życia gdyż wtedy małżowina jest w 80% wykształcona i ewentualna operacja ma mniejsze szanse na istotnego zaburzenia wzrostu ucha. Poza tym im starsze dziecko tym lepsza współpraca i opieka pooperacyjna jest łatwiejsza co jest bardzo ważne dla uzyskania dobrego i trwałego wyniku.
Pozdrawiam serdecznie,
Dr n. med. Kamil Pietrasik
specjalista chirurgii plastycznej
Istnieje taka możliwość, chociaż jest to skomplikowane. Pierwszy problem polega na tym, że operacje uszu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Dzieci w wieku 12-15 lat zwykle dobrze znoszą takie znieczulenie, ale dla dzieci mniejszych jest to duży stres. Znieczulenie ogólne u takich młodych dzieci jest z kolei niechętnie stosowane, zwłaszcza w przypadku operacji kosmetycznych.
Ważniejszym aspektem jest fakt, że małżowiny uszne jeszcze się u takich małych dzieci rozwijają, zmieniają. Dlatego z plastyką uszu zwykle czekamy właśnie powyżej 12 raku życia.