Czy dermatofagię da się wyleczyć?

5 odpowiedzi
Od dość dawna mam problem z obgryzaniem naskórka wokół palców oraz gryzienia wewnętrznej strony policzków i skóry na ustach. Czytałam, że to najprawdopodobniej zaburzenie zwane dermatofagią. Chciałam się dowiedzieć czy wie pani czy są możliwości leczenia czegoś takiego? Próbowałam stosować piłeczkę antystresową, żeby zająć czymś dłonie, nosiłam też plastry, które uniemożliwiały obgryzanie palców, lecz to nie działa na dłuższą chwilę. Co najgorsze coraz częściej mam tak, że nie zdaję sobie sprawy z robienia czegoś takiego i przestaję dopiero, gdy ktoś z bliskich upomni mnie, że znowu to robię. Chciałam się dowiedzieć czy są jakieś sposoby wyleczenia tego zaburzenia?
Witam
Jest to natrętne zachowanie, jako najprawdopodobniej skutek stresu.
Leczy sie to terapeutycznie.

Witam Panią, dermatofagia jest formą zaburzeń obsesyjno- kompulsyjnych (OCD) i można podjąć próbę leczenia przy pomocy protokołów odpowiednich dla tego typu zaburzeń w podejściu poznawczo-behawioralnym (tj. zorientowanym na modyfikację myśli i zachowań). Wcześniej jednak zalecam konsultację psychiatryczną w celu diagnostycznym (tak jak Pani pisała, ma Pani na razie tylko przypuszczenia na temat natury Pani problemu) Pozdrawiam serdecznie
Witam. Po objawach, które Pani opisuje mogę wnioskować, że w ten sposób rozładowuje Pani stres. Jest to jakiegoś rodzaju kompulsja, nad którą trudno jest zapanować. W takim przypadku zalecałabym konsultacje z psychoterapeutą. Ukierunkowanie Pani objawu na przykład na piłeczkę antystresową może nie poskutkować ponieważ to w Pani są nie rozwiązane jakieś konflikt, które prowadzą do takich objawów i zaburzenia. Pozdrawiam serdecznie.
Witam, dermatofagia klasyfikowana jest jako rodzaj zaburzenia obsesyjno- kompulsyjnego ( inaczej nerwica natręctw). Czynności kompulsyjne nasilają się w sytuacji zwiększonego lęku i niepokoju. Moim zdaniem najlepiej udać się do terapeuty, który pracuje w nurcie behawioralno- poznawczym aby dokładnie poznać mechanizm problemu i wspólnie zaplanować rozwiązania. Pozdrawiam A. J
Witam serdecznie, w trakcie konsultacji psychoterapeutycznej można by szerzej odnieść się do tego o czym Pani pisze. Ważna jest każda informacja. Nie da się jednoznacznie określić co jest wypadkową takiego zachowania, a raczej zaburzenia, na to składa się wiele czynników. To o czym Pani mówi to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne tzw.nerwica natręctw, ale można by też nazwać to samookaleczaniem, w każdym bądź razie kwalifikuje się do psychoterapii, która prowadzi do zmian, zmian nie tylko związanych z ustąpieniem objawów, ale też innych - życiowych (nawyki, przyzwyczajenia, znane schematy, relacje itp.).