Czy depresja musi byc tak okrytna ???

8 odpowiedzi
Dzien dobry
Od paru lat mieszkam i pracuje w UK i wszystko bylo dobrze lecz od maja tego roku mam problem z depresja lekowa.Nie jestem w stanie sobie pomoc choc staram sie ale mi to nie wychodzi,bylam kilka razy u lekarza pierwszego kontaktu bo o psychiatre w mojej okolicy to bardzo trudno bowiem odleglosc jest zbyt daleka.Mam problem z wyjsciem z domu do pracy i nawet zrobienie prostych zakupow staje sie dla mnie ogromnym wyzwaniem.Kiedy juz wyjde to drecza mnie mysli,ze cos sie stanie i dam rady dojsc do domu a wtedy narasta panika i mam zawroty glowy i boje sie czegos czego nie rozumie,czegos co moze nie istnieje ale w moich myslach budzi sie paniczny strach,ktory paralizuje mnie i nie wiem co mam zrobic.Leczylam sie na depresje lekowa 10 lat temu i po tylu latach problem powrocil i jest coraz to gorzej a ja nie umie sobie pomoc.Lekarz 1-go kontaktu zapisal mi Citalopram 1x1 rano i wspomagajaco Propranolol 1x1 a potem 2x1 (20 mg ) ale od 2 tygodni pojawily sie silne zawroty glowy i nie bylam w stanie podniesc glowy z poduszki i tak dzialo sie co drugi dzien.Poszlam do lekarza i przepisal mi Seroxat 1x1 rano i wspomagajaco Diazepan ale nie czuje poprawy i juz nie wiem jaki lek powinnam brac zeby zniwelowac lek tak zebym mogla wyjsc spokojnie do pracy nim Seroxat zacznie dzialac.
Bardzo prosze o pomoc bo juz nie daje rady sama ze soba a tu jest to prawie niemozliwe a do Polski nie moge teraz leciec
Witam, obydwa leki o których Pani pisze (citalopram, paroksetyna) są jak najbardziej adekwatne, ale ich działanie objawia się w pełni po około 4-6 tygodniach przyjmowania. Do łagodzenia objawów lękowych w tym czasie najpierw zalecono Pani propranolol, a następnie benzodiazepinę - ja u moich Pacjentów stosuję je łącznie (propranolol + alprazolam), Jeśli objawy lękowe nadal są obecne - można też pomyśleć o leczeniu pregabaliną. Pisze Pani że objawy lękowe uniemożliwiają chodzenie do pracy- czy lekarz na pierwszy etap leczenia, zanim farmakoterapia przyniesie efekt nie zaproponował Pani zwolnienia ? Nie wiem jakie zasady panują w UK, w mojej ocenie nasilone objawy lękowe powodują czasową niezdolność do pracy. Pozdrawiam.

Witam.
Proponuję pogłębić diagnostykę o neurologa, laryngologa.
Seroxat jest dobrym lekiem w leczeniu zaburzeń lękowych. Niestety na początku leczenia mogą nasilić się zawroty głowy - działanie niepożądane leku.
Pozdrawiam.
Szanowna Pani
wskazane przez Panią objawy:
1. problemy z podstawowymi czynnościami ( zakupy)
2."dręczące myśli",
3. poczucie niepokoju nazwane przez Panią paniką oraz
4. ponowne wystąpienie objawów, które miała Pani już wcześniej miała
wskazują na KONIECZNOŚĆ konsultacji u lekarza psychiatry.
Leczenie przez Internet - na podstawie np. w/w opisu objawów - niestety nie wchodzi w grę.
Na działanie terapeutyczne leków przeciwdepresyjnych trzeba poczekać około 3 -4 tygodni. Jest to trudny okres dla pacjent, dlatego w tym czasie można posiłkować się stosowaniem benzodwuazepin.
Droga Pani! Opis rzeczywiście wskazuje na możliwość nerwicy lękowej. Często towarzyszy jej obniżenie nastroju i inne objawy depresyjne. Przepisane leki : tak Citalopram jak i Seroxat to leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Najczęściej objawy uboczne występuja na początku leczenia. Zanim pojawią się pozytywne skutki terapeutyyczne. Proponuję nie rezygnować z Seroxatu a Diazepam zażywać przed snem.
Nie sposób przewidzieć kiedy po Seroxacie wystąpi poprawa. Bywa różnie.
Ale brak poprawy może być skutkiem nie tylko leczonej choroby ale i wydarzeń z codziennego życia. Wszyscy, tak zdrowi jak i chorujący, dość często mamy powody by czuć się gorzej, lękać się otoczenia, przyszłości, być niepewnymi...
Czy nie ma powodów dla których nie może Pani być radosną i bez lęków??
Pozdrawiam
Witam
Depresja to ciężka choroba, która na szczęście jest możliwa do leczenia i, co najważniejsze, wyleczenia. Bardzo dobrze, że podjęła Pani już leczenie - i namawiam Panią do jego kontynuowania. Wyniki leczenia nie przychodzą szybko, ale przy zachowaniu odpowiednich standardów poprawa może pojawić się w ciągu 2-3 miesięcy. Leki które Pani otrzymała wydają się być odpowiednio przepisane, a o swoich uwagach powinna Pani porozmawiać z lekarzem osobiście i stosować się do jego zaleceń. Im więcej Pani powie o swoich dolegliwościach tym lepszą pomoc Pani otrzyma. Wskazana byłaby oczywiście konsultacja ze specjalistą psychiatrą - również osobista. Leczenie przez internet nie jest odpowiednią formą pomocy. Psychiatria to przede wszystkim osobisty kontakt Pacjenta z lekarzem. Życzę dużo zdrowia!
Dzień dobry, opisywane przez Panią objawy rzeczywiście mogą być spowodowane zaburzeniami lękowymi lub depresyjnymi. Dokładną diagnostyką i leczeniem powinien zająć się lekarz psychiatra. Leczeniem pierwszego rzutu w takim przypadku są najczęściej leki z grupy ssi (np. citalopram, paroksetyna). Każdy z tych leków zaczyna działać najwcześniej po 2 – 3 tygodniach a skuteczność leku ocenia się dopiero po 4 – 6 tygodniach. Paroksetyna (Seroxat) działa silnie przeciwlękowo, jest więc szansa, że pomoże również i Pani. W pierwszym okresie leczenia, zanim lek zacznie działać, może przejściowo dojść do nasilenia objawów – wynika to z mechanizmu działania leku. Często stosuje się wówczas leki z grupy benzodiazepin (np. wspomniany przez Panią diazepam), w celu złagodzenia objawów lęku. Sugerowałabym również chwilowy odpoczynek od pracy (jeśli ma Pani taką możliwość), do czasu względnej stabilizacji stanu psychicznego. Pozdrawiam serdecznie.
Szanowna Pani,
Tak, depresja może być tak okrutna, a nawet bywa, że bardziej.
Z Pani opisu wnioskuję, że 10 lat temu udało się dobrać odpowiednią dla Pani farmakoterapię.
Sama Pani opisuje, że stopniowo pogarsza się Pani funkcjonowanie. Przy całym zrozumieniu trudności ze znalezieniem specjalisty, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że będzie się jeszcze pogarszać. Pamiętając, że istnieje korelacja między czasem wystąpienia objawów a rozpoczęciem farmakoterapii - trzeba bezwarunkowo udać się do specjalisty.
Z poważaniem
Jacek Kordacki