Czy da się wyleczyć cysty na jajnikach?

3 odpowiedzi
Witam. Od ponad 6 lat staramy się z mężem o dziecko, niestety bez skutecznie. W 2013 roku miałam robione w marcu HSG następnie w maju zaszłam w ciążę lecz okazało się, że oprócz ciąży mam cystę 14 cm. Niestety serce dziecka przestało bić z nie wyjaśnionych powodów i trzeba było usunąć ciąże w 11 tygodniu, oraz cystę. Od dwóch lat zażywam Clostrybergeth, ponieważ nie mam regularnych miesiączek i bez tego leku nie dochodzi do owulacji, problem z tym iż biorąc ten lek mam cysty. Pod koniec zeszłego roku poszłam do mojego lekarza, bo się źle czułam, miałam dziwne plamienie powyżej 7 dni, które zaczęło się dzień po stosunku. Po badaniu USG zasugerował, że może być wczesna ciąża. Niestety po Świętach jak poszłam do kontroli okazało się, iż mam cysty na lewym i prawym jajniku i to co miało być ciążą również jest cystą. Plamienie niestety zamieniło się w okres i w sumie trwało 20 dni. Jestem już wykończona i szczerze mówiąc zaczynam tracić nadzieję, że będzie mi dane być mamą. Dodam, że w lutym 2015 roku miałam bez skuteczną insyminację. Proszę o informację czy da się mnie leczyć czy po prostu mam myśleć o in vitro lub adopcji.
Powinna być Pani pod opieką Specjalisty w zakresie wspomaganego rozrodu w ośrodku wojewódzkim.Tam po zapoznaniu się ze wszystkimi Pani badaniami, otrzyma Pani rzetelną poradę.

Po prostu proszę zasięgnąć porady nw profesjonalnych klinikach leczenia niepłodności. Pozdrawiam.
Witam,
Zacząłbym od wizyty u ginekologa i oceny w USG czy są aktulanie cysty w jajnikach. Odstawiłbym Clostylbegyt gdyż jego przewlekłe stosowanie nie jest zalecane. Po trzech kolejnych miesiącach starań o dziecko przy braku ciąży zleciłbym badanie nasienia i kontrole owulacji przez monitorowanie cyklu w USG. Następnie wykonałbym ocenę drożności jajowodów w USG z użyciem środka exem foam i ostatecznie laparoskopię. Gdy wszystko zostanie wykluczone po 6 miesiącach przystąpiłbym do programu in vitro rozpoznając niepłodność o nieznanym pochodzeniu.
z poważaniem
Tomasz Łabiak