Czy coś sie staje jeśli zmieszam lek Palin z alkoholem :/ ?

1 odpowiedzi
Czy coś sie staje jeśli zmieszam lek Palin z alkoholem :/ ?
Etanol nie jest wymieniony jako substancja wchodząca w interkacje z kwasem pipemidynowym w leku Palin.

Odnośnie typowych interakcji:

Teofilina
Jednoczesne stosowanie z kwasem pipemidynowym powoduje wydłużenie okresu półtrwania
teofiliny, zmniejszenie jej klirensu i zwiększenie stężenia w surowicy o 40-80%. Z tego względu
u pacjentów przyjmujących oba leki należy częściej oznaczać stężenie teofiliny w surowicy.

Kofeina
Wszystkie antybiotyki chinolowe powodują zwiększenie stężenia kofeiny w surowicy. Kwas
pipemidynowy zwiększa to stężenie od 2- do 4-krotnie.

Leki zobojętniające (zawierające glin, magnez i wapń) i sukralfat
Leki te znacznie zmniejszają wchłanianie chinolonów, dlatego nie należy ich stosować jednocześnie
z kwasem pipemidynowym. Zaleca się zachowanie 2 do 3 godzin przerwy między podaniem obu
leków. Takiego działania nie stwierdzono jednak podczas jednoczesnego stosowania z cymetydyną
i ranitydyną.

Warfaryna
Jednoczesne stosowanie niektórych chinolonów nasila działanie przeciwzakrzepowe warfaryny.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne
Stosowanie jednocześnie z chinolonami zwiększa ryzyko drgawek.