Czy córka może mieć mutyzm wybiorczy?

5 odpowiedzi
Witam. Moja 6 letnia córka od 1,5 roku chodzi do tego samego przedszkola. To tej pory nie było większych problemów. Po feriach zinowych córka nie chce chodzić do przedszkola płacze ze boi się pani ze pani bije i krzyczy. Dziwi nie to bo nauczycielkę ciągle ma tą samą. Jeszcze dowiedziałam się ze córka w ogóle nie odzywa się do pani nie odpowiada na pytania tylko kiwa głową i nie bierze udziału w zajęciach jak jest wierszyk na napięć to powtórzy ale na jakąkolwiek rozmowę z panią nie ma mowy. Dodam ze córka w domu jest bardzo żywa i gadatliwa. Bardzo mnie to martwi czy córka może mieć mutyzm wybiorczy co w tej sytuacji robić?
Szanowna Pani,
mimo szczerych chęci pomocy nie mogę udzielić Pani odpowiedzi na to pytanie. Specjalizuję się w psychologii żywienia, zaburzeniach odżywiania jak kompulsywne objadanie się, anoreksja, bulimia, ortoreksja, itd.
Życzę powodzenia w szukaniu rozwiązania zagadki, co wywołało tak nagłą diametralną zmianę w zachowaniu dziecka i na dodatek tylko w przedszkolu...
Z poważaniem, Julita Dudicz

Witam,
Na podstawie Pani informacji można przypuszczać, że dziecko przeżywa silną reakcję lękową. Czy jest to mutyzm czy inne zaburzenie można stwierdzić dopiero po dokładniejszym badaniu. Na pewno zalecałabym jak najszybszą konsultację z psychologiem ponieważ wczesna diagnoza umożliwia całkowite wyleczenie. To, że nauczycielka czy przedszkole są te same nie wyklucza istnienia problemu emocjonalnego. Być może dziecko reaguje na inne okoliczności czy osoby w ten sposób.
Może warto dowiedzieć się więcej o przedszkolu i wychowawczyni? Porozmawiać z innymi rodzicami? Dlaczego Pani nie wierzy córce, że nauczycielka krzyczy i bije? Jeśli Pani córka boi się nauczycielki to naturalna jest jej blokada przed wchodzeniem z nią w interakcję. Najprostszy sposób to wycofanie się. A może córka po pobycie z Panią ma trudności z separacją...? Warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym, który pomoże spojrzeć na sytuację z szerszej perspektywy.
Witam. Może proszę porozmawiać z innymi rodzicami, co ich dzieci mówią o zachowaniu pani z przedszkola - może trzeba tą sytuację bardziej szczegółowo sprawdzić. Diagnozowanie dziecka bez rozpoznania sytuacji nie jest najlepszym rozwiązaniem. Być może pani jest ta sama, ale zmieniło się jej zachowanie wobec dzieci. Jeśli postępowanie pani przedszkolanki okaże się bez zarzutu to należałoby udać się z dzieckiem do psychologa dziecięcego, który pomógłby tą sytuację rozwiązać. Ja nie zajmuję się diagnozą i terapią dzieci, pracuję z całymi rodzinami jeśli jest ku temu wskazanie w związku z problemem dziecka.
Dzien dobry pani. To jest sprawa dla pedagoga dzieciencego. Ja sie dziecmi nie zajmuje.
Prosze zglosić sie do pedagoga szkolnego lub innego pedagoga. Jeżeli pani nie dostanie odpowiedniego zdania lub dyagnoze prosze zglosićsie do pani Teresy Żółkowskiej ktora przyjmuje przy ul. Armii krajowej 12 w pasażu w Śinoujsciu.