czy clexane wystarczy w ciąży przy stwierdzonych przeciwciałach przeciw jądrowych

5 odpowiedzi
Witam w ostatnim czasie poroniłam 2 ciążę - były obumarłe . Pierwsza W 13 tyg a druga w 10 tyg. Po pierwszym poronieniu , brałam tylko zwiększoną dawkę kwasu foliowego i duphason, ale niestety ciąże poroniłam dodam , że dość często w ciąży występował u mnie ból podbrzusza. Po drugim poronieniu postanowiłam zrobić serię badań takich jak :
*przeciwciała kardiolipinie,
*przeciwko beta 2 glikoproteinie ,
*antykoagulant toczniowy ,
*antygenom łożyska,
*próby wątrobowe,
*tarczyca ft4, ft3, tsh,
*witaminy : witamina d, kwas foliowy, witamina b12,
*przeciwciała przeciw jądrowe ( ANA 1)

no i własnie wyszły mi dodatnie Ana 1 : W BADANIEJ SUROWICY KRWI METODA IMMUNOFLUORESCENCJI POŚREDNIEJ (IIF) NA KOMÓRKACH HEp- 2 STWIERDZONO OBECNOŚĆ PRZECIWCIAŁ PRZECIWJĄDROWYCH.

Po konsultacji z moich ginekologiem dowiedziałam się że miesiąc przed kolejna ciążą mam brać acard 75mg i po pozytywnym teście clexane ..
a czy nie powinnam brać jeszcze leku o nazwie encorton ??
Czy clexane poradzi sobie na te przecieciała??

Dodam że kilka lat do tyłu miałam problemy ze stawami chyba przeziębiłam , leczyłam je lekiem o nazwie olfen po którym objawy ustały ..
Jest Pani pod dobrą opieką - wskazana konsultacja ginekologa prowadzącego

Pytanie trudne. Przeciwciała przeciw jądrowe mogą wskazywać na rozwijanie się kolagenozy. Jest to choroba tkanki łącznej gdzie układ odpornościowy atakuje komórki własnego organizmu. Przyczyna nie znana. Clexane jest lekiem przeciwzakrzepowym ale w ciąży może być stosowany przy zespole antyfosfolipidowym i nie tylko. Ma pani rację encorton w małych dawkach jest chyba dobrym rozwiązaniem. Olfen krzywdy nie zrobił.
Witam,
W takim przypadku stosuje się Clexane i z reguły jest to wystarczające nawet w zespole antyfosfolipidowym.
z poważaniem
Tomasz Łabiak
encorton nie. pzdr a
Pani doktor zaleca slusznie ten preparat nie wchodząc w szczególy powinno być lepiej przy kolejnej ciąży