Czy ciekłym azotem lub metoda koagulacji można usuwać zmiany skórne takie jak nerwiakowlokniaki ?

2 odpowiedzi
Czy ciekłym azotem lub metoda koagulacji można usuwać zmiany skórne takie jak nerwiakowlokniaki ?
Ja osobiście tych metod do nerwiakowłókniaków nie polecam. Wadą tego typu zabiegów jest brak możliwości wysłania preparatu do badania histopatologicznego. Nie ma zatem pewności, że usuniętą zmianą był nerwiakowłókniak i czy zmiana została usunięta w całości. Metody te sięgają płytko i doszczętność wycięcia jest wątpliwa, guz może odrosnąć. Blizna pozostaje tak czy inaczej, zamiast linii po cięciu chirurgicznym jest ona płaszczyznowa.

Jeżeli jest rozpoznana nerwiakowłókniakowatość i zmiany występują w postaci małych licznych guzków skórnych to można, ale trzeba się liczyć z pozostaniem na skórze trwałych blizn i przebarwień płaszczyznowych. Czyli jest to zamiana jednego rodzaju kropek na inny rodzaj kropek. Osobiście preferuję chirurgiczne wycinanie i zamianę na kreski, które można ukryć w bruzdach, zmarszczkach i naturalnych liniach skóry, liniach Langera. Grzegorz Kierzynka