Czy ciągłe parcie na mocz jest nieuleczalne ?

6 odpowiedzi
Dzień dobry, mój mąż ma 28 lat. Od 5 lat leczy się na... no właśnie nie wiemy na co.
Objawy:
- ciągłe uczucie potrzeby oddania moczu oraz pełnego pęcherza, opróżnienie pęcherza (oddawanie moczu w bardzo małych ilościach) nie przynosi ulgi,
- problem z rozpoczęciem oddania moczu,
- słaby strumień moczu,
- podkrążone i zapadnięte oczy
- ból kończyn dolnych,
Robił badania jakie tylko lekarz mu zalecił, dalej nie wiadomo dlaczego tak jest.
Wymienię kilka wyników badań miedzy innymi te co są zawyżone lub zaniżone.
Morfologia 0.1; OB - 2; Biochemia Cholesterol LDL 88,70; Trójglicerydy 197,0
Badanie moczu: barwa żółtą, klarowny,6 ph, ciężar właściwy 1.025, NEGATYWNE: białko cukier bilirubina nitrite leukocyty erytrocyty ketony. Urobilinogen w normie, Kwas askorbinowy 20 mg/dl.
Osad moczu: Nabłonki płaskie-nieliczne w polu widzenia, Leukocyty 2-4 wpw, Bakterie - pojedyncze, Śluz pasma śluzu nieliczne.
CYSTOSKOPIA: Cystoskop 19Carr. wprowadzono do pęcherza moczowego. Szujka pęcherza uniesiona, mało podatna gruczoł krokowy nie powiększony. Pojemność pęcherza ok.300 ml, ujścia pęcherzowe moczowodów położone symetrycznie; oba "wydalają" mocz makroskopowo czysty. UROTHELIUM pęcherza prawidłowe. Mięśniówka pęcherza moczowego przerośnięta. Obecności w pęcherzu tworów egzofitycznych nie stwierdzono. Kod procedury 57.32 Dgn. Scerosis coli verivae urinariae. Dysuria.
Przez ostatnie 2 lata przyjmował leki tj. Butapirazol (czopki) oraz Hemorol. Mąż informował, że nie ma żadnej poprawy, mimo to ciągle miał te same leki. Zmieniliśmy lekarza.
Stwierdziliśmy, że może to od kręgosłupa wybrał się do neurologa. Lekarz skierował na rezonans kręgosłupa lędźwiowego AP i boczne stwierdził, że ma krzywy kręgosłup, ale to nie ma wpływu na pęcherz i wysłał na USG nerek podczas badania lekarz stwierdził bakterie. Na kolejnej wizycie u neurologa lekarz zapisał lek Ditropan - mąż nie mógł praktycznie wogóle oddać moczu. Chodził rozdrażniony i rozkojarzony. Ok w ulotce pisze, iż możne wystąpić zatrzymanie moczu, zwrócił się kolejny raz do lekarza, lekarz na to: tylko ten lek może panu pomóc lub to wszystko jest w pana głowie. Mąż wrócił do leków kolejnie nie wytrzymał 2 dni było jeszcze gorzej. Nie bierze tych leków, proszę o pomoc mąż jeszcze trochę i popadnie w depresję męczy to nasze życie, nie jesteśmy wstanie normalnie żyć. Mąż nawet nie ma spokoju na 5 minut. Jesteśmy gotowi na długie leczenie, ale 5 lat i brak jakiejkolwiek poprawy... Nie proszę o postawienie diagnozy, proszę mi powiedzieć czy są jakiekolwiek szanse na wyleczenie tego.... Z góry dziękuje i pozdrawiam
Dzień Dobry,
Bardzo dziękuję za tak szczegółowy opis. Bezwzględnie : odstawić Ditropan!
1) W opisywanych przez Panią badaniach zaznaczona jest przeszkoda podpęcherzowa ze zwężeniem szyi pęcherza moczowego. Ditropan tylko zaostrzy dolegliwości, nie pomoże zaś.
2) Czy NIKT nie zaproponował Pani mężowi wykonania badania urodynamicznego ? Konieczne do postawienia pełnego rozpoznania.
3) Proszę wykonać badanie z punktu 2 (skierowanie od urologa niezbędne) - po cystoskopii która została (wg opisu) wykonana w bardzo profesjonalny i wyczerpujący sposób powinno dać to wystarczające wyniki do postawienia rozpoznania
4) Czy w wywiadzie u Pani męża miał miejsce jakiś uraz miednicy/krocza/cewki ? (istotne)
Reasumując : badanie urodynamiczne. Dopiero z wynikami - dobry urolog.
Pozdrawiam , mając nadzieję iż udało mi się choć trochę Państwu pomóc.

Dzień dobry, jest już tak jak Pani napisała stwierdzone podejrzenie "stwardnienia" szyji pęcherza, co może tłumaczyć część dolegliwiości. Widzę że diagnostyka została już rozpoczęta- cystoskopia- to dobrze ,teraz może trzeba by bylo wykonać badanie urodyamiczne, nie wiem skad państwo sa najlepiej byłoby zapisać sie do poradniu urologicznej przy najbliższej klinice urologii ( w Uniwersytetach Medycznych ) w takich miejscach dysponują możliwością kompleksowej diagnostyki. Sprawa jest zazwyczaj skomplikowana dlatego musi być to przeprowadzane przy dobrym oddziale urologicznym. Uważam że są duże szanse na poprawę dolegliwości męża, ale tak jak napisałem potrzebne są dodatkowe badania. Pozdrawiam
Witam
Nie napisała Pani czy w badaniu USG pęcherz prawidłowo się napełnia o opróżnia,to znaczy jaka jest ilość moczu, przy której mąż odczuwa parcie i czy po oddaniu moczu pozostaje on w pęcherzu.
Na jakiej podstawie lekarz stwierdził bakterie?.Czy wykonał posiew moczu?.Badanie ogólne moczu nie wskazuje na infekcje.
Jeżeli po oddaniu moczu pozostaje on w pęcherzu,jeżeli nie ma infekcji należy wykonać badanie urodynamiczne.Może ono wykazać zabużanie czynności neurogennej pęcherza,nadreaktywność,dyzsynergię,pęcherz neurogenną.
Jeżeli potwierdzi się skleroza szyi pęcherza i leczenie farmakologiczne nie pomoże to wykonujemy zabieg TUIP czyli przezcewkowe nacięcie szyi.Pozdrawiam
Diagnoza została postawiona w badaniu cystoskopowym- jest zwłóknienie szyi pęcherza prawdopodobnie w przebiegu przewlekłego zapalenia prostaty. Pierwsze do leczenia zabiegowego- drugie do przewlekłej farmakoterapii. Oczywiście ten stan jest do opanowania i nie jest w związku z jakąś psychiatryczną dolegliwością -jak ktoś to sugerował. Poniżej adres naszego szpitala w stronie internetowej: www.szpitaleskulap.pl
Prawdopodobnie poprawę przyniesie nacięcie szyi pecherza. Wcześniej warto wykonac badanie urodynamiczne.
Przepraszam, ze tak długo Pani musiała czekać na odpowiedź, ale wg cystoskopii doszło do zwłóknienia szyi pęcherza. Przerost mięśniówki pęcherza wskazuje na zmniejszona podatnością. Proponuje USG i badanie prostaty u urologa, dzienniczek mikcji przez 3 dni, powtórzyć badanie ogólne moczu i badanie urodynamiczne. W okresie oczekiwania na Urodynamika zastosowałbym lek alfą bloker np. Tamsulosyne i odstawił 7 dni przed Urodynamika. Dalsze leczenie według badania urodynamicznego. Pozdrawiam