Czy ból krocza może być spowodowany przez kręgosłup?

3 odpowiedzi
Dzień Dobry. Jestem w 18 tygodniu ciąży. Od 2 tygodni czuje ból w okolicy krocza tj. kłucia, obolałe kości i uczucie jakby zakwasów po siodełku rowerowym. Badanie ginekologiczne wykazało, że z ciąża jest wszystko w porządku i nie ma też żadnej infekcji. Ból ustępuje jedynie gdy chodzę. W pozycji siędzącej i leżącej ciągle czuje ból. Ginekolog stwierdził, że najprawdopodobniej jest to wina kręgosłupa lędźwiowego. Czy to może być możliwe? Dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry.
Rzeczywiście mogą to być problemy z odcinkiem krzyżowym kręgosłupa. Wtedy warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub samemu można ćwiczyć wg metody McKenzie (instrukcje dostępne w internecie).
Częstą jednak przyczyną bólu tej okolicy jest też rozejście/niestabilność spojenia łonowego. Wprawdzie dolegliwości wtedy pojawiają się głównie podczas chodzenia, mogą się też występować podczas siedzenia. Warto poprosić ginekologa przy następnej wizycie o przyłożenie głowicy Usg do spojenia łonowego. Jego szerokość powinna wynosić do 6-7 mm. Wartości powyżej 10mm właściwie przesądzają o rozpoznaniu. W takim przypadku zaleca się odpoczynek w najwygodniejszej dla pacjentki pozycji (+ zwolnienie z pracy). Pomaga też założenie pasa na biodra.
Pozdrawiam,
MT

Ps.
Przepraszam za zwłokę, ale zaglądam na znanylekarz.pl.
W razie innych pytań postaram się odpisać szybciej.

Jest to możliwe
Dobry Wieczór,
Nie można tego wykluczyć ale jest jeszcze kilka innych przypadłości, które również mogą powodować podobne objawy. Proponuję wizytę u ortopedy.
Pozdrawiam.