Czy blizna może się jeszcze spłycić?

4 odpowiedzi
Około 5 miesięcy temu na moim policzku pojawiło się 5 głębokich zmian trądzikowych, które za chwilę "zlały się" w jedną całość. Udałam się z tym do dermatologa, dostałam preparaty do smarowania. W tej chwili zmiany całkowicie zniknęły, jednak pojawił się inny problem- blizna. Obecnie miejsce, w którym były zmiany zapalne, jest jeszcze lekko zaczerwienione i niestety widzę w skórze wgłębienie. Czy jest możliwe, aby wgłębienie jeszcze się wypełniło i spłaszczyło czy świadczy to o tym, że blizna już się do końca wykształciła i skóra w tym miejscu taka już pozostanie? Wiem, że można wspomóc leczenie zabiegami medycyny estetycznej, ale w tej chwili nie mogę sobie pozwolić na kosztowne zabiegi.
Witam, podstawą w terapii trądziku jest zapobieganie bliznowaceniu. W związku z tym u pacjentów z tendencją do bliznowacenia należy rozważać tzw doustną izotretynoinę, ponieważ lek skutecznie leczy trądzik, regeneruje blizny potrądzikowe i chroni przed nawrotem trądziku. W leczeniu blizn potrądzikowych często wykorzystujemy laser frakcyjny.
Jolanta Szczepanowska

Rokowanie zależy od morfologii zmiany. Do tego niezbędna jest wizyta dematologiczna.
Pozdawiam. Katarzyna Kowalska-Góska
Witam,
jeżeli jest to bardzo głęboka blizna to bez peelingow, lasera nie będzie wyraźnego efektu. Natomiast konieczne jest kontynuowanie leczenia dermatologicznego, aby zapobiec kolejnym zmianom.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Blizna podlega długotrwałym procesom samoistnego modelowania i przebudowy, ostateczny wygląd uzyskuje po wielu miesiącach od zagojenia się rany. Istnieją metody pozwalające poprawić wygląd blizny, nie muszą być to kosztowne zabiegi.