Czy będę w stanie uzyskać skierowanie na rezonans magnetyczny?

2 odpowiedzi
Witam, mam 23 lata, od roku leczę się ortopedyczne na kolana mianowicie sama nie dowiedziałam się od lekarza co dokładnie mi jest on twierdzi, że to zanikanie chrząstek w kolanach, zaczęło się od stycznia kolana spuchły bardzo bolały, na pogotowiu lekarz ściągnął parę mm płynu barwy żółtej z każdego kolana stwierdził, że jest to zapalenie, przestało boleć na parę dni, dostałam skierowanie do ortopedy, i od roku trwa leczeni na pierwszej wizycie zrobił mi tylko USG na czym wyszło, że ten płyn tam nadal jest i od roku leczy mnie proszkami Arthryl w dawkach po 60, 90, 100, 50 saszetek przez rok tyle tego się nazbierało, na początku było lepiej teraz w nocy nie mogę spać z bólu i w dzień także, najmniejszy wysiłek sprawia ból, tydzień temu znowu byłam u ortopedy i znowu przepisał te same proszki, dziś nogi popuchnięte bolą, że ledwo chodzę, czy jestem odpowiednio zdiagnozowana, ponieważ przez rok nie dostałam skierowania na żadne prześwietlenia, czy będę w stanie uzyskać skierowanie na rezonans magnetyczny, ponieważ ból także promieniuje na łyski i kostki, a jestem młodą osobą, a ten lekarz wydaje mi się, że nie podejmuje dobrego leczenia?
Witam!
Tak bardzo nasilone objawy wymagają postawienia przyczyny przewlekłego zapalenia. Zanikanie chrząstek (chondromalacja) z reguły nie powoduje długotrwałych i silnych objawów. Jeżeli leczenie jest nieskuteczne należy nalegać na diagnostykę, zwłaszcza w kierunku zapalenia stawów, chorób reumatycznych, wewnętrznych uszkodzeń stawów kolanowych, choroby układowej.
Rezonans magnetyczny jest jak najbardziej wskazany, choć niezbędne są również inne badania, np. badania krwi.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz

Witam. Powtarzający się wysięk w stawie kolanowym u młodej osoby bez urazu w wywiadzie wymaga diagnostyki reumatologicznej. Należy wykonać podstawowe badanie obrazowe-rtg stawów kolanowych w 2 projekcjach. Wskazane byłoby też badanie płynu stawowego. Nie wspomina Pani nic o przebytych chorobach zakaźnych czy układowych , a mogą one dawać takie objawy. Pomocne byłyby też informację o Pani masie ciała, aktywności zawodowej czy sportowej. Co do Arthrylu to nie przypominam sobie żeby miał zastosowanie przy wysiękowym zapaleniu stawu.Proszę udać się do reumatologa i skonsultować się u innego ortopedy. Pozdrawiam.