Czy 7 miesięcznie niemowle moze goraczkaowac dłużej niż 3 dni z temperaturą powyżej 38° i przyczyną

1 odpowiedzi
Czy 7 miesięcznie niemowle moze goraczkaowac dłużej niż 3 dni z temperaturą powyżej 38° i przyczyną może być ząbkowanie?
Czy jeżeli temperatura utrzymuje się czwarty dzień należy szukać podłoża gorączki w czymś innym?(badanie moczu wyniki prawidłowe, gardło czyste, uszy w porządku)
Dzieci ząbkujące są bardziej narażone na infekcje (ciągłe wkładanie rączek do ust, gorsze samopoczucie, gorszy sen). Dlatego zwłaszcza przy dłużej trwającej gorączce (temp >38 st.C) w trakcie ząbkowania czy nie, należy wykluczyć infekcję. Brak istotnych odchyleń w badaniu przedmiotowym (pytanie - w której dobie infekcji dziecko było badane- w ciągu pierwszych 24, a nawet 48 godzin ognisko infekcji może nie być widoczne), nie oznacza braku infekcji. Przy dobrym samopoczuciu dziecka, braku objawów infekcji bakteryjnej można przyjąć postawę wyczekującą. W tej grupie wiekowej stosunkowo częstą przyczyną gorączki bez innych istotnych objawów jest rumień nagły, tzw gorączka trzydniowa, charakteryzująca się gorączką trwającą 2-4 dni, po której zakończeniu występuje wysypka. Jednak jeśli gorączka będzie się utrzymywać > 4 dni u małego dziecka oraz w każdym przypadku pojawienia się niepokojących objawów (znaczne osłabienie, niechęć do jedzenia/picia, nadmierna senność, wymioty/biegunka, duży niepokój itp), zdecydowanie należy wrócić do pediatry, który po zbadaniu dziecka zadecyduje o dalszym postępowaniu.