Członek rodziny ma nowotwór bez szans na wyleczenie pogodziłem się z tym że umrze czuje się bezradny

2 odpowiedzi
Członek rodziny ma nowotwór bez szans na wyleczenie pogodziłem się z tym że umrze czuje się bezradny czuje złość. Obawiam się że mogę rozładować swoje emocje w niekontrolowany sposób
Dzień dobry,

Złość w Pana sytuacji zdaję się być nieodzowną częścią tego z czym Pan się zmaga - z wiedzą o śmiertelnej chorobie bliskiej osoby.

To co powinno nas zaniepokoić to obawa, że może się to przerodzić w agresję skierowaną do siebie bądź do innej osoby.

W takiej sytuacji warto skonultować się ze spacjalistą - np. psychologiem. W związku z kryzysowym charakterem sytuacji w której Pan się znalazł, może Pan skorzystać z pomocy w ramach Ośrodka Interwencji Kryzysowej lub Punktu Interwencji Kryzysowej w pobliżu miejsca zamieszkania.

Pozdrawiam serdecznie!

Jeśli odczuwa Pan/Pani, że trudno jest kontrolować te emocje i obawia się, że mogą one być wyładowywane w niekontrolowany sposób, warto rozważyć wsparcie psychologiczne. Psychoterapia może być miejscem, gdzie można bezpiecznie wyrazić swoje uczucia, zrozumieć je lepiej i znaleźć zdrowsze sposoby radzenia sobie z nimi.

Ponadto, ważne jest utrzymanie otwartej komunikacji z członkami rodziny. Wspólne rozmowy mogą pomóc w zrozumieniu siebie nawzajem, dzieleniu się emocjami i wzajemnym wspieraniu się w trudnych chwilach. Wspólna praca nad zrozumieniem i akceptacją emocji może pomóc w złagodzeniu napięć rodzinnych.

W przypadku trudności w radzeniu sobie z emocjami, należy również rozważyć wsparcie grupy wsparcia dla rodzin dotkniętych chorobą nowotworową. Spotkania w grupie mogą dostarczyć okazji do dzielenia się doświadczeniami z innymi, którzy przechodzą przez podobne sytuacje.

Nie wahaj się także skorzystać z pomocy profesjonalistów w dziedzinie opieki paliatywnej. Dostarczą oni nie tylko wsparcia medycznego, ale także pomogą w radzeniu sobie z aspektami psychospołecznymi choroby.

Jeśli jest to możliwe, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego, aby uzyskać dodatkowe wskazówki i zalecenia dostosowane do konkretnych potrzeb sytuacji. W tych trudnych chwilach ważne jest, abyście się Państwo otoczyli wsparciem, zarówno od profesjonalistów, jak i od najbliższych.