Czerwona kulka pod językiem po ektsrakcji zęba

9 odpowiedzi
Witam. Po ekstrakcji zęba ósemki zauważyłam pod językiem, w okolicy przednich zębów czerwoną wypustkę. Teraz minęło już półtora tygodnia a kulka cały czas się powiększa i trochę boli. Jest czerwona, wypukła, wielkości kilku milimetrów, być może wypełniona jakimś płynem i twarda. Co to może być, czy coś ze ślinianką? Do jakiego lekarz się z tym problemem udać?
Witam, z Pani opisu trudno wnioskować co się dzieje, zalecam wizytę w gabinecie stomatologicznym, aby obejrzeć zmianę

która ósemka, gdzie umiejscowiona zmiana,? wg podanego opisu nie ma to związku z usuniętym zębem. może być to brodawka miedzyzębowa, wędzidełko, mechaniczne uszkodzenie. Do stomatologa
Dzień dobry, jeśli chodzi o niepokojącą Panią zmianę pod językiem należy skorzystać z pomocy stomatologa w gabinecie. Poprzez portal internetowy nikt nie odpowie na to pytanie. Proszę umówić się do stomatologa na wizytę, po zbadaniu Pani będzie możliwa diagnoza i ewentualne leczenie. Jeżeli będzie taka potrzeba - zostanie Pani skierowana do chirurga stomatologicznego czy periodontologa celem dalszej diagnostyki/leczenia.
Witam!
Trudno mi ocenić czytając tak skąpy opis, co może być przyczyną "wypustki".
Nie sadze, aby pojawienie się jej miało przyczynę pozabiegową ekstrakcji zęba ósmego.
postaram się wymienić czego powodem jest ta "kulka":
- pojawiła się przetoka czynno-bierna pochodząca od zęba przedniego tej okolicy; jest to spowodowane obecnością metabolitów bakterii bytujących w kanale korzeniowym obumarłego zęba przedniego;
- tworząca się torbiel, pochodząca z tej samej przyczyny co przetoka;
- tworzący się ropień spowodowany również w wyniku działania bakterii obumarłego zęba;
- tzw. ranula, czyli torbiel zastoinowa ślinianki podjęzykowej, która jest spowodowana kamicą ślinianek, urazu okolicy podjęzykowej powodującego blizny zwężający przewód ślinowy, zapaleniem, które mogą powodować zwężenie i zwłóknienie przewodu ślinowego, zaburzając w ten sposób odpływ śliny;
Najprawdopodobniej jest to tworząca się przetoka na wysokości szczytu korzenia zęba, który w swoim kanale wypełniony jest masami martwiczymi oraz bakteryjnymi. Metabolity przemiany bakterii beztlenowych "szukają" ujścia i gromadzą się w okolicy szczytu tego zęba. Powstaje rosnąca "kuleczka", która będzie ujściem w/w metabolitów. Powstanie przetoka, którą będą uchodzić produkty przemiany materii zalegających w kanale korzeniowym bakterii. Często temu procesowi towarzyszy ból, o którym Pani nie wspomniała. Przetoka przechodzi prze ozębną, kość oraz okostną. Jeśli jednak już powstanie przetoka, czyli ujście gazów bakteryjnych, proces ten jest bezbolesny.
Po ewakuacji produktów przemiany bakterii z kanału korzeniowego, przetoka się zamyka; aż do ponownej kumulacji; wtedy przetoka się otwiera: po wydaleniu w/w produktów, przetoka się zamyka; proces sie powtarza cyrkulacyjnie;
Proszę udać się na wizytę do lekarza specjalisty stomatologa. Na podstawie badania i analizy zdjęć rtg otrzyma Pani diagnozę i propozycję wyleczenia zęba tzn. leczenia kanałowego.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Dzień dobry.
Z tym problemem trzeba udać się do chirurga i będzie po problemie.
Udanego leczenia.
Dzień dobry, potrzebna jest diagnostyka, bo może jest to tylko zablokowanie ujścia ślinianki podjęzykowej ,może krwiak - bez badania wewnątrz ustnego i diagnostyki jest to tylko gdybanie - proszę wrócić do lekarza, który usuwał ósemkę. Pozdrawiam dr Krecisz
Najlepiej do osoby która usuwała zeba
Proszę udać się do chirurga stomatologa, pozdrawiam
Witam, ciężko zdiagnozować Pani problem w sieci, ale może to być coś bardzo błahego (mała torbiel zastoinowa, dna jamy istnej, zapalenie ślinianki lub jej przewodu wyprowadzającego). Najlepiej zgłosić się do lekarza-dentysty w celu profesjonalnej diagnostyki i wyjaśnia problemu.